Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2024 13:32

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 3-0: Επέστρεψε στις νίκες

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Καλαμάτας, που νίκησε προχθές στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου με 3-0 σετ τον ΦΟ Βριλησσίων, σε παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Pre League γυναικών.

Ο Απόλλωνας έφτασε τις 14 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, με αυτή απέναντι στα Βριλήσσια να είναι η 9η στην έδρα του, με την οποία διατηρήθηκε στην 4η θέση και θα επιδιώξει στα δύο παιχνίδια που απομένουν να πάρει ισάριθμες νίκες και να ελπίζει σε κάποιο στραβοπάτημα του Μίλωνα και να τερματίσει στην 3η θέση, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ ανόδου που θα ακολουθήσουν με το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.
Οι αθλήτριες έκαναν αυτό που έπρεπε οδήγησαν την ομάδα στη νίκη πραγματοποιώντας παράλληλα και καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Μια νίκη που επιτεύχθηκε απέναντι σε μία ομάδα η οποία έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ ήταν αρκετά ανταγωνιστική και προσπάθησε να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Κάτι που φάνηκε περισσότερο στο δεύτερο σετ, όπου ο Απόλλωνας επικράτησε με 27-25.
Στο πρώτο σετ μετά από ένα αρχικό προβάδισμα του Απόλλωνα με 3-0, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και μετά είχαν εναλλαγή στο προβάδισμα μέχρι το 8-10. Από εκεί και μετά ο Απόλλωνας έκανε ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 13-10 και το διατήρησε μέχρι το τέλος, παρότι ο Φ.Ο.Β., που όπως προαναφέραμε ήταν ανταγωνιστικός, δεν άφηνε το σκορ να ξεφύγει, όμως ο Απόλλωνας δεν άφησε να χαθεί το σετ και με σωστές επιλογές το κέρδισε.

Ο Απόλλωνας μέχρι τα μέσα του δευτέρου του δεύτερου σετ, ήταν μπροστά στο σκορ, όμως η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει προβάδισμα με τρεις πόντους και να βάλει δύσκολα στις γηπεδούχες. Οι αθλήτριες του Απόλλωνα, δεν πτοήθηκαν από το μικρό προβάδισμα της αντίπαλης ομάδας και στη συνέχεια αφού απάντησαν με ένα 4-0 επιδίωξαν να κατακτήσουν και το δεύτερο σετ, όμως εξελίχθηκε σε ντέρμπι αφού το προβάδισμα άλλαξε εύκολα χέρια, όμως στο κρίσιμο σημείο είχαν απάντηση, φτάνοντας στο 2-0.
Στο 3-0 σετ, είχαμε είτε τη μία, είτε την άλλη ομάδα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, όμως μετά το 14-14, ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά με 7 πόντους, κτίζοντας μια σημαντική διαφορά, που δεν μπόρεσε να καλύψει η ομάδα των Βριλησσίων. Η γηπεδούχος ομάδα, διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και πήρε μια καθαρή νίκη, που της δίνει και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.
Την πρώτη συμμετοχή πραγματοποίησε η Λίνα Αποστολοπούλου, λίγο καιρό μετά την επιστροφή της στις προπονήσεις του Απόλλωνα.
Τα σετ: 25-21, 27-25, 25-18.
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Δημήτρης Κτενάς, Θεοδόσης Καραγιαννόπουλος. Παρατηρητής: Γιάννης Κανελλίδης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φάκη, Κοκότη, Καραφουλίδου, Ριμπέιρο, Αρβανιτοπούλου, Θεοδωράκη/ Ν. Γιόλλα, Μαυροειδή, Αποστολοπούλου, Καραμούντζου.
ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Κώστας Λιώσης): Μικρουδάκη, Κούση, Μικέλη, Σόουζα, Κασιάνο, Ερωτα / Καραβοκύρη (λ), Ανυφαντή, Δημητρακάκου, Μολυβιάτη, Τριγωνίδου (λ).

Παρακολούθησε το ματς ο Ντάνι Παπαδόπουλος

Ο γιος του αείμνηστου προέδρου της Καλαμάτας, αλλά και του Μεσσηνιακού Σταύρου Παπαδόπουλου, ο Ντάνι παρακολούθησε το προχθεσινό παιχνίδι του Απόλλωνα. Μάλιστα στη διάρκεια του ματς είχε την ευκαιρία να μιλήσει με μέλη της διοίκησης, ενώ στο τέλος βρέθηκε για λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, όπου είχε σύντομη συζήτηση και με τα μέλη του προπονητικού τιμ.

Ενός λεπτού σιγή για τη Ρούξι Ντουμιτρέσκου

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τη Ρούξι Ντουμιτρέσκου, που έφυγε από τη ζωή στις 3 Μαρτίου από ανακοπή καρδιάς.
Η Ντουμιτρέσκου υπήρξε αθλήτρια του ΦΟ Βριλησσίων για 6 χρόνια (1997-2003) και στη συνέχεια του Παναθηναϊκού για 7 χρόνια (2003-2010). Είχε πάρει τίτλους και με τις δύο ομάδες που αγωνίστηκε ενώ ήταν διεθνή και με την εθνική ομάδα από το 2004 έως το 2009. Ηταν παντρεμένη με τον αθλητή Ταε Κβον Ντο Αλέξανδρο Νικολαΐδη, ο οποίος είχε φύγει από τη ζωή τον Οκτώβριο του 2022, μετά από σκληρή μάχη με τον καρκίνο.