Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024 15:50

ΒΟΛΕΪ: Με Αραπάκη η Εθνική στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Κ18

Με τον Μηνά Αραπάκη στη σύνθεση της η εθνική αγοριών Κ18 ξεκίνησε με νίκη τους αγώνες της στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επικρατώντας 3-1 σετ του Ισραήλ.

Ο νεαρός πασαδόρος της Καλαμάτας ‘80 συμμετείχε σε όλο το παιχνίδι της πρεμιέρας, ενώ αγωνίστηκε και το Σάββατο στο δεύτερο ματς απέναντι στην Ιταλία. Η οικοδέσποινα κέρδισε την εθνική μας με 3-0 σετ, όμως οι ελπίδες για πρόκριση παραμένουν αφού απομένει ένα ακόμη παιχνίδι με τη Βόρεια Μακεδονία (Κυριακή 14 Απριλίου), όπου με νίκη θα πάρει το εισιτήριο για την τελική φάση, ενώ μπορεί να γίνει και με νίκη της Ιταλίας (με καθαρό σκορ) επί του Ισραήλ.
Αναλυτικά, η εικόνα στα δύο παιχνίδια με Ισραήλ και Ιταλία είναι η ακόλουθη

Η Ελλάδα 3-1 το Ισραήλ στην πρεμιέρα

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική ομάδα αγοριών κ18.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον πρώτο του αγώνα στο Πολικόρο της Ιταλίας επικράτησε με 3-1 του Ισραήλ κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης. Το άγχος της πρεμιέρας επηρεάσει αρχικά τους παίκτες του Γρήγορη Ρουσάκη οι οποίοι ωστόσο κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ. Η αντίδραση του Ισραήλ ήρθε στο δεύτερο σετ όπου περιορίζοντας τα λάθη τους και ανεβάζοντας την απόδοση τους πάνω στο φιλέ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1. Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο γ’ σετ όπου είχαμε μάχη πόντο με πόντο με τους Ισραηλινούς να ξεφύγουν 17-19, αλλά η Εθνική προσπέρασε 20-19 και στο 20-20 με νέο καλό σερί έφτασε στο 23-20 και πήρε το σετ με 25-21. Στο δ’ σετ, παρά την ατυχία του Μαντελίδη (αποχώρησε με διάστρεμμα στο 4-1) οι Έλληνες διεθνείς ήταν καταιγιστικοί (7-2, 17-6) και έφτασαν εύκολα στη νίκη.
Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-22
2ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 16-25
3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 25-21
4ο σετ: 8-3, 16-6, 21-8, 25-13
Τα σετ: 3-1 (25-22, 16-25, 25-21, 25-13) σε 93'.
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ισραήλ προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.
ΕΛΛΑΔΑ (Γρηγόρης Ρουσάκης): Αραπάκης 1 (1 άσσος), Αρμάος 10 (7/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες), Κουβαράς 9 (6/22 επ., 3 μπλοκ), Δέρβας 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Μούχλιας 26 (21/40 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 30% άριστες), Μπόνιας 9 (3/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Γκρίλλας (λ, 83% υπ. - 58% άριστες), Μαντελίδης 2 (2/8 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Σιώης.
ΙΣΡΑΗΛ (Σιν Φάιγκα): Κιρσενμπάουμ 13 (13/27 επ., 48% υπ. - 24% άριστες), Τσάνσκι 7 (4/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαφράν 7 (7/23 επ., 52% υπ. - 40% άριστες), Στάινμπεργκ 12 (10/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ποντγκόρνι 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Ασκινάζι 12 (5/10 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Γιαγκόντα (λ, 54% υπ. - 25% άριστες), Νισίμ (λ), Γκραναντίρ, Χεντέλ 2 (2 μπλοκ), Μπίνστοκ 2 (2/6 επ.), Τκατσένκο.

Πρώτη ήττα για την Εθνική, 3-0 από Ιταλία

Η οικοδέσποινα του προκριματικού ομίλου, Ιταλία επικράτησε με 3-0 της Ελλάδας στο Πολικόρο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.
Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ωστόσο οι παίκτες του Γρηγόρη Ρουσάκη έχουν την τύχη στα χέρια τους καθώς με νίκη στον αγώνα της Κυριακής κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία εξασφαλίζουμε το εισιτήριο για την τελική φάση (εφόσον ηττηθεί με καθαρό σκορ το Ισραήλ από την Ιταλία μας αρκούν και δύο σετ). Παρά την ήττα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (είχε την απουσία του Μαντελίδη ο οποίος τραυματίστηκε στην πρεμιέρα) ήταν ανταγωνιστικό κόντρα στους Ιταλούς, ειδικά στο πρώτο και στο τρίτο σετ, αλλά στα κρίσιμα σημεία οι οικοδεσπότες ήταν καλύτεροι πάνω στο φιλέ και έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους.