Πέμπτη, 16 Απρίλιος 2015 21:54

ΒΟΛΕΪ: Στα ίσα έφερε τους ημιτελικούς ο ΠΑΟΚ (3-0 τον ΠΑΟ στην Κυψέλη)

Πολύ σκληρός για να παραδοθεί αμαχητί στον Παναθηναϊκό, που ξεκίνησε τον αποψινό αγώνα στην Κυψέλη με όλους τους οιωνούς υπέρ του, αποδείχθηκε ο ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά νίκησε τους «πράσινους» με 3-0 στο κλειστό του Πανελληνίου, ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ της Α1 σε 2-2 και η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί την προσεχή Δευτέρα (20/4, 19:00), στην Πυλαία.

Τα σετ (πρώτος αναφέρεται ο γηπεδούχος): 22-25, 30-32, 08-25

Οι Θεσσαλονικείς ευτύχησαν να έχουν στη σύνθεσή τους έναν εκπληκτικό Γκόμεζ (22π.), που πήρε την ομάδα του ένα βήμα πριν από τον αποκλεισμό και της έδωσε εκ νέου το πλεονέκτημα της έδρας. Στα πρώτα δύο σετ «έσπασαν καρδιές», καθώς κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, αλλά το τελευταίο δεν προσφερόταν ούτε για… προπόνηση.

Το πρώτο σετ, παρά το «κλειστό σκορ», κρίθηκε νωρίς, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 16-11 και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν, αλλά στο δεύτερο οι «πράσινοι»… αυτοκτόνησαν, αφού βρέθηκαν προηγούμενοι 23-20 και 24-21, αλλά παρά τα τρία ματς-μπολ και τις συνολικά έξι χαμένες ευκαιρίες για το 1-1 ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 0-2 με 32-30, για να κατακτήσει και το τρίτο σετ δια… περιπάτου, με το απίστευτο 25-8.