Τετάρτη, 04 Μάιος 2016 20:30

Με το... δεξί στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός, 93-58 την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα την Τετάρτη (4/5) στο ΣΕΦ και διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες την ΑΕΚ με 93-58 κι εκανε το 1-0, στον πρώτο αγώνα της σειράς μεταξύ των δύο αντιπάλων, για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ κατάφερε να προβάλει αντίσταση μόλις για 8 λεπτά στο παιχνίδι, πριν ο Ολυμπιακός, βρει τα πατήματά του και καταφέρει να «χτίσει» διαφορά που θα του επέτρεπε να φτάσει σε άνετη επικράτηση. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν το προβάδισμα με 21-14.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι απλοποίησαν ακόμη περισσότερο την κατάσταση, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν αλλεπάλληλα λάθη, αδυνατώντας ουσιαστικά να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων. Η διαφορά άρχισε σταδιακά να μεγαλώνει υπέρ του Ολυμπιακού, για να «κλειδώσει» στο +22 (52-30) στο τέλος του ημιχρόνου, η οποία στη μεγαλύτερη τιμή της μετά από 20 λεπτά αγώνα.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ στο πρώτο μέρος, ήταν με διαφορά ο καλύτερος του παρκέ. Με τους Χάντερ και Γουόρικ να έχουν στο διάστημα αυτό από 6 πόντους. Για την ΑΕΚ, από τη γενική μετριότητα κατάφερε να διασωθούν μόνο οι Μαυροειδής και Καλαμπόκης με 7 πόντους έκαστος.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην 3η περίοδο και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο -13 (59-46), πριν ο Ολυμπιακός πατήσει και πάλι το... γκάζι, για να ανοίξει εκ νέου τη διαφορά, η οποία στο 30' βρέθηκε στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου (+22) με το σκορ στο 70-48.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους και από ένα σημείο και έπειτα σεβάστηκαν την ΑΕΚ και δεν θέλησαν να την ανοίξουν ακόμη περισσότερο. Ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ, έγραψε με τη λήξη του αγώνα 93-58, σκορ που αντικατοπτρίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό την εικόνα του αγώνα.

Ο Βασίλης Σπανούλης ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ ο Χάντερ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 12 πόντους. Από 10 πόντους πέτυχαν οι Στρόμπερι και Γουόρικ. Για την ΑΕΚ 15 πόντους πέτυχε ο Μαυροειδής, με τον Μαυροκεφαλίδη να προσθέτει άλλους 13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (2), Παπανικολάου 9 (1), Χάντερ 12, Παπαπέτρου 9, Στρόμπερι 10 (1), Πρίντεζης 7, Ουόρικ 10, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 7 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον, Μαυροκεφαλίδης 13, Μπράουν 3, Κατσίβελης, Μαυροειδής 15, Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 6, Γκριν 8 (2), Κάρτερ 2, Καλαμπόκης 7 (1), Έρικ 1.