Παρασκευή, 14 Οκτώβριος 2016 21:40

ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Εγιναν οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων - τα προγράμματα σε Α', Β' κατηγορία και γυναίκες

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Στη Σκάλα Λακωνίας πραγματοποιήθηκε σήμερα στην αίθουσα του Πνευματικού κέντρου του Δήμου Σκάλας η ετήσια εκδήλωση - γιορτή της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Μια γιορτή που περιελάμβανε βραβεύσεις αθλητών και ομάδων που διακρίθηκαν την περασμένη αγωνιστική περίοδο, αλλά και τις κληρώσεις των πρωταθλημάτων ενώ παρευρέθηκε και ο ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης και επίτιμος Πρόεδρος της FIBA-EUROPE Γιώργος Βασιλακόπουλος ο οποίος ήταν και ο κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης.
Αρχικά έγιναν ειδικές βραβεύσεις όπου τιμήθηκαν οι Γεώργιος Βασιλακόπουλος (Πρόεδρος ΕΟΚ. Πρόεδρος FIBA Europe), Πέτρος Τατούλης (Περιφερειάρχης Πελοποννήσου), Ιωάννης Γρυπιώτης (Δήμαρχος Δήμου Ευρώτα), Εμμανουήλ Γιανακάκος (Πρόεδρος ΑΠΣ Άρης Σκάλας).
Παράλληλα έγιναν και δύο ειδικές απονομές σε ομάδες, την Καλαμάτα B.C. (άνοδος στην Γ' Εθνική κατηγορία Ανδρών) και το Σύλλογο Δρομέων (άνοδος στην Α2 Εθνική κατηγορία Γυναικών).
Όσον αφορά τις ατομικές βραβεύσεις αναλυτικά τιμήθηκαν οι εξής:
Α' τοπική ανδρών
1ος σκόρερ: Παναγιώτης Καλδής(Ν.Ο. Πύλου). 1ος στα Τρίποντα: Γιώργος Μαθιόπουλος (Ευκλής)
Πολυτιμότερος παίκτης: Γιώργος Γιαννουκάκης (Καλαμάτα b.c. ). Καλύτερος προπονητής: Θεόδωρος Γιαννακόπουλος (Καλαμάτα b.c. ).
Καλύτερη πεντάδα: Γιαννουκάκης (Καλαμάτα b.c. ), Κατσαρέας Παναγιώτης (Καλαμάτα 80), Μπαλής (Σύλλογος Δρομέων), Δελής Βασίλειος (Σύλλογος Δρομέων), Σπυράκος (Α.Ε. Σπάρτης)
Β' τοπική ανδρών
1ος σκόρερ Παναγιώτης Παλαμίδης (Θουρία). 1ος σκόρερ Α' ομίλου: Δημήτρης Τσουλέας (Πήγασος). Πολυτιμότερος παίκτης Α' ομίλου: Κωστας Παυλόπουλος (Π.Α.Ο.Κ.). 1ος σκόρερ Β' ομίλου: Γκενντγιάν Σινανάι (Α.Σ. Πάνας Κανδήλας). Πολυτιμότερος παίκτης Β' ομίλου: Σωκράτης Νικολακάκος (Φιλαθλητικός)
Γ' τοπική ανδρών
1ος σκόρερ Α' ομίλου: Ηλίας Ηλιόπουλος (Γ.Σ. Χώρας). Πολυτιμότερος παίκτης Α ομίλου:Ηλίας Ηλιόπουλος (Γ.Σ. Χώρας). 1ος σκόρερ Β ομίλου: Θεόδωρος Βενολιάς (Α.Ο. Κροκεών). Πολυτιμότερος πάικτης Β ομίλου: Δημήτρης Ζαΐμης(Λύκοι Σπάρτης)
Κατηγορία γυναικών
1η σκόρερ: Αγλαία Μπαρουξή (Σύλλογος Δρομέων). Πολυτιμότερη παίκτρια: Αγλαία Μπαρουξή (Σύλλογος Δρομέων)
Κύπελλα και μετάλλια δόθηκαν στις ομάδες που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις στα πρωταθλήματα της Ένωσης:
Καλαμάτα Β.C. (Α' τοπική ανδρών), Πελασγός (Β' τοπική ανδρών), ΓΣ Χώρας (Γ' τοπική ανδρών), Σύλλογος Δρομέων (κατηγορία γυναικών), Καλαμάτα '80 (κατηγορία παίδων), Καλαμάτα '80 (κατηγορία εφήβων), Αμιλλα (κατηγορία νεανίδων),  Πελασγός (κατηγορία κορασίδων), Ακάδημος (μίνι μπάσκετ).


Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1η αγωνιστική
Ευκλής - Απόλλωνας Τρίπολης
Καλαμάτα '80 - Πελασγός
ΑΕ Σπάρτης - ΝΟ Πύλου
ΓΣ Μεσσήνης - Σπαρτιατικός
Ακάδημος - Θουρία
ΣΔΥ Τρίπολης - Άτλας

2η αγωνιστική
Πελασγός - Ευκλής
ΝΟ Πύλου - Καλαμάτα '80
Σπαρτιατικός - ΑΕ Σπάρτης
Θουρία - ΓΣ Μεσσήνης
Άτλας - Ακάδημος
Απόλλωνας Τρίπολης - ΣΔΥ Τρίπολης

3η αγωνιστική
Ευκλής - ΝΟ Πύλου
Καλαμάτα '80 - Σπαρτιατικός
ΑΕ Σπάρτης - Θουρία
ΓΣ Μεσσήνης - Άτλας
Ακάδημος - ΣΔΥ Τρίπολης
Απόλλωνας Τρίπολης - Πελασγός

4η αγωνιστική
Σπαρτιατικός - Ευκλής
Θουρία - Καλαμάτα '80
Άτλας - ΑΕ Σπάρτης
ΣΔΥ Τρίπολης - ΓΣ Μεσσήνης
Ακάδημος - Απόλλωνας Τρίπολης
ΝΟ Πύλου - Πελασγός

5η αγωνιστική
Ευκλής - Θουρία
Καλαμάτα '80 - Άτλας
ΑΕ Σπάρτης - ΣΔΥ Τρίπολης
ΓΣ Μεσσήνης - Ακάδημος
Απόλλωνας Τρίπολης - ΝΟ Πύλου
Πελασγός - Σπαρτιατικός

6η αγωνιστική
Άτλας - Ευκλής
ΣΔΥ Τρίπολης - Καλαμάτα '80
Ακάδημος - ΑΕ Σπάρτης
ΓΣ Μεσσήνης - Απόλλωνας Τρίπολης
Θουρία - Πελασγός
Σπαρτιατικός - ΝΟ Πύλου

7η αγωνιστική
Ευκλής - ΣΔΥ Τρίπολης
Καλαμάτα '80 - Ακάδημος
ΑΕ Σπάρτης - ΓΣ Μεσσήνης
Απόλλωνας Τρίπολης - Σπαρτιατικός
Πελασγός - Άτλας
ΝΟ Πύλου - Θουρία

8η αγωνιστική
Ακάδημος - Ευκλής
ΓΣ Μεσσήνης - Καλαμάτα '80
ΑΕ Σπάρτης - Απόλλωνας Τρίπολης
ΣΔΥ Τρίπολης - Πελασγός
Άτλας - ΝΟ Πύλου
Θουρία - Σπαρτιατικός

9η αγωνιστική
Ευκλής - ΓΣ Μεσσήνης
Καλαμάτα '80 - ΑΕ Σπάρτης
Απόλλωνας Τρίπολης - Θουρία
Πελασγός - Ακάδημος
ΝΟ Πύλου - ΣΔΥ Τρίπολης
Σπαρτιατικός - Άτλας

10η αγωνιστική
ΑΕ Σπάρτης - Ευκλής
Καλαμάτα '80 - Απόλλωνας Τρίπολης
ΓΣ Μεσσήνης - Πελασγός
Ακάδημος - ΝΟ Πύλου
ΣΔΥ Τρίπολης - Σπαρτιατικός
Άτλας - Θουρία

11η αγωνιστική
Ευκλής - Καλαμάτα '80
Απόλλωνας Τρίπολης - Άτλας
Πελασγός - ΑΕ Σπάρτης
ΝΟ Πύλου - ΓΣ Μεσσήνης
Σπαρτιατικός - Ακάδημος
Θουρία - ΣΔΥ Τρίπολης

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
Πήγασος - Πολύβιος
Αναγέννηση - ΓΣ Χώρας
Πάνας - ΠΑΟΚ Καλαμάτας
Δίων Κυπαρισσίας - ΓΣ Γαργαλιάνων

2η αγωνιστική
ΓΣ Χώρας - Πήγασος
ΠΑΟΚ Καλαμάτας - Αναγέννηση
ΓΣ Γαργαλιάνων - Πάνας
Δίων Κυπαρισσίας - Πολύβιος

3η αγωνιστική
Πήγασος - ΠΑΟΚ Καλαμάτας
Αναγέννηση - ΓΣ Γαργαλιάνων
Πάνας - Δίων Κυπαρισσίας
Πολύβιος - ΓΣ Χώρας

4η αγωνιστική
ΓΣ Γαργαλιάνων - Πήγασος
Δίων Κυπαρισσίας - Αναγέννηση
Πάνας - Πολύβιος
ΠΑΟΚ Καλαμάτας - ΓΣ Χώρας

5η αγωνιστική
Πήγασος - Δίων Κυπαρισσίας
Αναγέννηση - Πάνας
Πολύβιος - ΠΑΟΚ Καλαμάτας
ΓΣ Χώρας - ΓΣ Γαργαλιάνων


6η αγωνιστική
Πάνας - Πήγασος
Αναγέννηση - Πολύβιος
Δίων Κυπαρισσίας - ΓΣ Χώρας
ΓΣ Γαργαλιάνων - ΠΑΟΚ Καλαμάτας

7η αγωνιστική
Πήγασος - Αναγέννηση
Πολύβιος - ΓΣ Γαργαλιάνων
ΓΣ Χώρας - Πάνας
ΠΑΟΚ Καλαμάτας - Δίων Κυπαρισσίας


Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
Φιλαθλητικός - Αστέρας Βλαχιώτη
ΑΠΟΕΛ Μολάων - Λύκοι Σπάρτης
Γύθειο - Μονεμβάσια
Άρις Σκάλας - Λακωνικός Κρόνος

2η αγωνιστική
Λύκοι Σπάρτης - Φιλαθλητικός
Μονεμβάσια - ΑΠΟΕΛ Μολάων
Λακωνικός Κρόνος - Γύθειο
Άρις Σκάλας - Αστέρας Βλαχιώτη

3η αγωνιστική
Φιλαθλητικός - Μονεμβάσια
ΑΠΟΕΛ Μολάων - Λακωνικός Κρόνος
Γύθειο - Άρις Σκάλας
Αστέρας Βλαχιώτη - Λύκοι Σπάρτης

4η αγωνιστική
Λακωνικός Κρόνος - Φιλαθλητικός
Άρις Σκάλας - ΑΠΟΕΛ Μολάων
Γύθειο - Αστέρας Βλαχιώτη
Μονεμβάσια - Λύκοι Σπάρτης

5η αγωνιστική
Φιλαθλητικός - Άρις Σκάλας
ΑΠΟΕΛ Μολάων - Γύθειο
Αστέρας Βλαχιώτη - Μονεμβάσια
Λύκοι Σπάρτης - Λακωνικός Κρόνος

6η αγωνιστική
Γύθειο - Φιλαθλητικός
ΑΠΟΕΛ Μολάων - Αστέρας Βλαχιώτη
Άρις Σκάλας - Λύκοι Σπάρτης
Λακωνικός Κρόνος - Μονεμβάσια

7η αγωνιστική
Φιλαθλητικός - ΑΠΟΕΛ Μολάων
Αστέρας Βλαχιώτη - Λακωνικός Κρόνος
Λύκοι Σπάρτης - Γύθειο
Μονεμβάσια - Άρις Σκάλας



ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η αγωνιστική
Ακάδημος - Πελασγός
Καλαμάτα '80 - Άμιλλα
Βατικιώτης - ΑΠΣ Άρις
Ρεπό: Αρκαδικός

2η αγωνιστική
Πελασγός - Αρκαδικός
Άμιλλα - Ακάδημος
ΑΠΣ Άρις - Καλαμάτα '80
Ρεπό: Βατικιώτης

3η αγωνιστική
Αρκαδικός - Άμιλλα
Ακάδημος - ΑΠΣ Άρις
Καλαμάτα '80 - Βατικιώτης
Ρεπό: Πελασγός

4η αγωνιστική
ΑΠΣ Άρις - Αρκαδικός
Βατικιώτης - Ακάδημος
Άμιλλα - Πελασγός
Ρεπό: Καλαμάτα '80

5η αγωνιστική
Αρκαδικός - Βατικιώτης
Ακάδημος - Καλαμάτα '80
Πελασγός - ΑΠΣ Άρις
Ρεπό: Άμιλλα

6η αγωνιστική
Καλαμάτα '80 - Αρκαδικός
Βατικιώτης - Πελασγός
ΑΠΣ Άρις - Άμιλλα
Ρεπό: Ακάδημος

7η αγωνιστική
Αρκαδικός - Ακάδημος
Πελασγός - Καλαμάτα '80
Άμιλλα - Βατικιώτης
Ρεπό: ΑΠΣ Άρις

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ