Δευτέρα, 20 Φεβρουάριος 2017 15:03

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.: Εχασε 75-59 στην Κάτω Αχαγιά

Η καλή αγωνιστική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν αρκετή στην χθεσινή Καλαμάτα B.C. που γνώρισε την ήττα με 75-59 στο Κλειστό της Κάτω Αχαγιάς από την γηπεδούχο Αχαγιά '82.

Η καλαματιανή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 10' προηγήθηκε των γηπεδούχων με 26-22, με τους τελευταίους να αντιδρούν και να κλείνουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 45-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Αχαγιάς '82 ανέβασαν ρυθμό τον οποίο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει η μεσσηνιακή ομάδα. Ετσι στο 30' οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 64-44 και είχαν καθαρίσει το ματς.

Το τελικό 75-59 χάρισε τους δύο βαθμούς της νίκης στην ομάδα της Αχαΐας.

Καλύτεροι των νικητών ήταν οι Μοσχοβάκης, Δαβάνης ενώ από το μεσσηνιακό συγκρότημα ξεχώρισαν οι Δελής και Μπάκας.

Διαιτητές ήταν οι Κουτσοδήμος, Ζιώγας.

ΑΧΑΓΙΑ 82 (Λιόνας): Μοσχοβάκης 20, Στάνκοβιτς, Σταμόπουλος 4, Γατσούλης 3 (1), Νικολάου 3 (1), Χαμηλός 7 (1), Τσινόπουλος 8 (2), Λυκούδης, Λαμπρόπουλος 2 Δαβάνης 20, Σέρμπος 2, Νικολόπουλος 6.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Β.C.: Αντωνόπουλος, Κίσσας 6 (2), Μπάκας 17, Τσικούρης 8, Μαγιντομπέ 2, Σπηλιώτης 1, Δελής 20 (2), Σκοπέτος, Παθιάκης 2, Τριανταφυλλόπουλος, Γεωργανάς, Κουτίβας 3 (1).