Δευτέρα, 06 Νοέμβριος 2017 14:08

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττα με 64-51 της Καλαμάτας '80 στην Αχαγιά

Με... άδεια χέρια έφυγε χθες από την Αχαγιά η Καλαμάτα ‘80, καθώς γνώρισε την ήττα από την ομώνυμη ομάδα με 64-51.

Το σκορ δεν δείχνει πάντως την εικόνα της αναμέτρησης, που ήταν αμφίρροπη. Ενδεικτικό ότι 1, 5 λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 55-51, με τη διαφορά να ανοίγει στο φινάλε. Η Μεσσηνιακή ομάδα μετά το πρώτο δεκάλεπτο (23-14), ανέβασε την απόδοσή της και κατέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους, στο φινάλε του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 44-44 και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου η Καλαμάτα ‘80 πέρασε μπροστά στο σκορ με 44-47.

Κάποια σφυρίγματα όμως των διαιτητών, σε συνδυασμό με την έλλειψη συγκέντρωσης στην επίθεση (χάθηκαν εύκολα καλάθια) έφεραν εκνευρισμό και τελικά την ήττα. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα ‘80 δεν εκτέλεσε βολή! Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Αλέξη Κορογώνα ήταν ο Μπάζιος με 14 πόντους και από τους νικητές οι Δαβάνης και Οικονομόπουλος με 19 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 23-14, 37-30, 44-44, 64-51
Διαιτητές: Λεκατσάς-Καββαδάς
ΑΧΑΓΙΑ (Λιόνας): Μοσχοβάκης 4, Σταμόπουλος 4 (1), Δουλγεράκης, Νικολάου, Γατσούλης 3 (1), Χρυσανθόπουλος, Χαμηλός 13 (4), Λαμπρόπουλος 2, Δαβάνης 19, Οικονομόπουλος 19 (1).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80' (Κορογώνας): Πέτρου 2, Πετρόπουλος, Φραγγέας 2, Παπαγεωργίου 2, Χαντζής 3 (1), Μπάζιος 14, Κοντόπουλος 7 (1), Βούλγαρης 11, Αρβανίτης 2, Μέντης 8 (2), Αρώνης, Πατικόπουλος.