Δευτέρα, 27 Νοέμβριος 2017 13:01

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 – ΑΚΡΑΤΑ 48-67: “Μίλησε” η εμπειρία των φιλοξενούμενων

Μία ακόμα ήττα γνώρισε χθες στην Τέντα η Καλαμάτα ‘80 με 48-67 από την Ακράτα, και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού στον 1ο όμιλο της Γ’ εθνικής μπάσκετ, έχοντας μόνο μια νίκη σε 7 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι έχασαν από μια ανώτερη και πιο έμπειρη ομάδα, η οποία είχε σταθερό προβάδισμα στις πρώτες τρεις περιόδους και στην τέταρτη άνοιξε τη διαφορά.

Η Καλαμάτα ‘80 μετά το 9-9 του 7ου λεπτού κυνηγούσε συνεχώς το σκορ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 9-15 και το ημίχρονο 25-33. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η Ακράτα είχε διαφορά εννέα πόντων (38-47) και στην τελευταία περίοδο εκμεταλλεύτηκε την κακή απόδοση της Μεσσηνιακής ομάδας και έδωσε διαστάσεις στο διπλό.

Δεκάλεπτα: 9-15, 25-33, 38-47, 48-67.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Κορογώνας): Πετρόπουλος, Σκοπέτος 16 (2), Φραγγέας, Παπαγεωργίου 5 (1), Χατζής 3 (1), Μπάζιος 10 (1(, Πατικόπουλος, Βούλγαρης 7, Αρβανίτης, Μέντης 3, Κατσαρέας 4, Αρώνης.

ΑΚΡΑΤΑ (Σκαραφίγκας): Γιοβάς, Λάφης 7, Ζέρβας, Κατωπόδης 14 (1), Θανόπουλος 11 (1), Καλεμτζάκης 7, Τσότσος 10, Οικονομόπουλος, Μάλλης, Λυμπέρης 4, Βεσκούκης 14.