Τετάρτη, 06 Δεκέμβριος 2017 14:17

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Μόνος στην κορυφή ο Ακάδημος

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Ο Ακάδημος Καλαμάτας πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 72-58 επί του ΝΟ Πύλου, έκανε το 3 στα 3 και πλέον είναι μόνος στην κορυφή του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Την δεύτερη θέση μοιράζονται πλέον οι Δαϊκλής, ΝΟ Πύλου, Δίων Κυπαρισσίας και ΓΣ Γαργαλιάνων.

Στο 2ο όμιλο, όπου συμμετέχουν οι ομάδες της Αρκαδίας και της Λακωνίας, στην κορυφή είναι το Γύθειο που είναι η μοναδική ομάδα που παραμένει αήττητη μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Η ταυτότητα των αγώνων του 1ου ομίλου, όπου συμμετέχουν οι Μεσσηνιακές ομάδες, έχει ως εξής:

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ - ΔΙΩΝΑΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 57-61

Δεκάλεπτα 14-15, 15-13, 18-18, 11-15.

Διαιτητές Σχοινάς, Ξηρόκωστας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Πρίφτης): Τζανετέας 2, Νικολόπουλος, Πανταζής 8(2), Μανεσιώτης, Μυλωνάς 3, Ωμορφονίδης 2, Κανάκης 5, Πουλουπάτης 10(2), Μανιατάκος 5, Κωτσονάρος, Πατλάκας 4, Ράλλης 18(6).

ΔΙΩΝΑΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Κλεφτάκης 6, Λαμπίρης 6(1), Σταθόπουλος 4, Θ. Κλεφτάκης 18, Μπουσιούτας 7(1), Βαρελάς 2, Παντέλης 2, Μαρούκης 8, Παπαγιάννης, Μπακολιάς 8(1), Μηλούσι 1.

ΔΑΪΚΛΗΣ - ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ 74-58

Δεκάλεπτα 8-17, 21-15, 16-15, 29-11.

Διαιτητές Σχοινάς, Μπακετέας.

ΔΑΙΚΛΗΣ: Κοτσιλιέρης 2, Περσόπουλος 10(1), Κοτροκόης 6, Ξυπόλητος 2, Μέμμος 5(1), Καραμπάγιας 9(1), Λαγός 5, Φωτάκης 10, Δ. Καλογερόπουλος 25.

ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Ψυχογιός): Π. Γερμανός 14(3), Πετρόπουλος 4, Τσαγκαρης 5, Μπουγάτσος, Γιαννόπουλος, Τσαγκάνης 12(1), Α. Γερμανος 13(3), Αλεξίου, Ανδρινόπουλος, Ανδρωνης, Κουτουλογένης, Καμπύλης 10.

ΝΟ ΠΥΛΟΥ - ΑΚΑΔΗΜΟΣ 58-72

Δεκάλεπτα 12-11, 12-13, 18-27, 16-21.

Διαιτητές Νάστος, Μπακετέα.

ΝΟ ΠΥΛΟΥ (Οικονομίδης): Φουρτούνης, Αδαμόπουλος 3(1), Παρασκευούδης 2, Ι. Διακουμής 3(1), Γ. Διακουμής 9(1), Τσαούσι 2, Αντωνόπουλος 33, Κοντόπουλος, Αρβανίτης 2, Ηλιακίδης 5.

ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ροζακέας): Κυριακίδης 8 (2), Ζυμπάς 6, Πουλουπάτης, Βούλγαρης, Καραγγελής 13(1), Μωράκης 2, Κριμιλής 18, Διαμαντόπουλος 16(4), Αβιζιώτης, Σπαντιδέας 9(1), Μασουρίδης.

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ - ΠΑΟΚ 66-47

Δεκάλεπτα 17-9, 21-13, 12-9, 16-16.

Διαιτητές Νάστος, Μπακετέα.

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Γριβοκωστόπουλος): Ζαχαρόπουλος, Αθανασόπουλος 2, Ηλιόπουλος, Μητρόπουλος, Φαρμάκης, Σταθόπουλος 9, Σύλλας 15(1), Γιαννόπουλος 6, Φράγκος 6, Ανδρωνης 22(3), Τσίγκανος 6.

ΠΑΟΚ (Αλειφέρης): Μαγκαφάς, Αργυρόπουλος, Μποσίνης, Μαλαμας 9(1), Ρεσβάνης 8, Δρίβας 6, Λαζαρακόπουλος 2, Ζεμπίλας 5, Κυβέλος 3, Τσιλίκας 14(2).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα οι βαθμολογίες και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

 

1ος όμιλος

3η αγωνιστική

ΝΟ Πύλου – Ακάδημος 58-72

Δαϊκλής – ΓΣ Γαργαλιάνων 74-58

Εράνη – ΠΑΟΚ Καλ. 66-47

Αναγέννηση – Δίων Κυπαρισσίας 57-61

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 3 αγώνες)

1. Ακάδημος 6

2. Δαϊκλής 5

-. ΝΟ Πύλου 5

-. Δίων Κυπαρισσίας 5

-. ΓΣ Γαργαλιάνων 5

6. Εράνη 4

7. Αναγέννηση 3

-. ΠΑΟΚ Καλ. 3

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 9/12

ΝΟ Πύλου – Δαϊκλής

ΚΔΓ Πύλου, 5 μ.μ.

Δίων – Κυπαρισσίας

ΚΔΓ Κυπαρισσίας, 8 μ.μ.

Δευτέρα 11/12

ΠΑΟΚ – Αναγέννηση

Τέντα, 4 μ.μ.

Ακάδημος – Εράνη

Τέντα, 6 μ.μ.

 

2ος όμιλος

 

3η αγωνιστική

Κάστρο Μονεμβασιάς – Λύκοι Σπάρτης 75-34

ΑΠΟΕΛ Μολάων – Φιλαθλητικός 71-70

Πάνας Κανδήλας – Αρης Σκάλας 61-56

ΑΟ Κροκεών – Γύθειο 43-55

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 3 αγώνες)

1. Γύθειο 6

2. Φιλαθλητικός 5

-. Πάνας Κανδήλας 5

-. Κάστρο Μονεμβασιάς 5

5. Αρης Σκάλας 4

-. ΑΠΟΕΛ Μολάων 4

-. Λύκοι Σπάρτης 4

8. ΑΟ Κροκεών 3

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 9/12

Αρης Σκάλας – Κάστρο Μονεμβασιάς

ΚΔΓ Βλαχιώτη, 7 μ.μ.

Γύθειο – Πάνας Κανδύλας

ΚΔΓ Βλαχιώτη, 5 μ.μ.

Κυριακή 10/12

ΑΟ Κροκεών – ΑΠΟΕΛ Μολάων

ΚΔΓ Βλαχιώτη, 6.30 μ.μ.

Δευτέρα 11/12

Λύκοι Σπάρτης – Φιλαθλητικός

ΚΔΓ Σπάρτης 6 μ.μ.

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ