Δευτέρα, 05 Φεβρουάριος 2018 15:47

OΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 90-88 (παράταση): Πλήρωσε την αστοχία στις βολές και ένα λάθος σφύριγμα στο φινάλε

Με... άδεια χέρια έμεινε η Καλαμάτα ‘80 στο ντέρμπι των ουραγών του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής με την Ολυμπιάδα.

Οι γηπεδούχοι έχοντας σε φοβερή μέρα τον Κρασαδάκη σημείωσαν την πρώτη νίκη της ιστορίας τους με 90-80 στην παράταση (88 -88 κανονικός αγώνας) και πλέον ισοβαθμούν με τη Μεσσηνιακή ομάδα (είχε κερδίσει στο αντίστοιχο ματς του α’ γύρου) στην τελευταία θέση.

Φοβερός ο Κρασαδάκης που πέτυχε 54 πόντους!

Ο Κρασαδάκης ήταν ο ηγέτης της Ολυμπιάδας, πετυχαίνοντας 54 πόντους και ένας από τους λόγους που ηττήθηκε η Καλαμάτα ‘80, που πλήρωσε την αστοχία της στις χαμένες βολές (28-48), αλλά και ένα λάθος σφύριγμα στα 40 δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια. Συγκεκριμένα με το σκορ στο 75-78, οι ρέφερι είδαν φάουλ του Σκοπέτου στον Κρασδάκη και χρέωσαν τον γκαρντ των “λύκων” με τεχνική ποινή, το ίδιο και τον Κανελλόπουλο. Ετσι το σκορ πήγε στο 81-78, με τον Κοντόπουλο να ισοφαρίζει στη συνέχεια με τρίποντο στα 81-81. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη από τη γραμμή των βολών, αφού αμφότερες πέτυχαν μία στις δύο και με το 82-82 το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο το ματς ήταν ντέρμπι. Στα 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και στο 89-88, ο Κοντόπουλος αστόχησε, η Καλαμάτα ‘80 έκανε φάουλ, με την Ολυμπιάδα να πετυχαίνει μία στις δύο βολές, αλλά στο φινάλε ο Μπάζιος σούταρε από μακριά και υπό πίεση, χωρίς να βρει στόχο. Ετσι η Μεσσηνιακή ομάδα έχασε την ευκαιρία για το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα. Μπάζιος (28) και Βούλγαρης (22) σήκωσαν το βάρος στο σκοράρισμα για τους ηττημένους.

Διαιτητές: Αργυρούδης-Καλογριάς
Δεκάλεπτα: 12-16, 34-33, 53-55, 82-82, 90-88 (παρ.)
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΣΣΟΥ (Παπαμιχαήλ): Δόσης 16 (1), Καραμάνι, Λύκος 9 (1), Κρασαδάκης 54 (4 τρ., 20 βολές), Πετρίδης, Ραπανάκης 2, Ηλιού 2, Λενάκος 2, Βασιλείου, Γεώργαρης 5 (1)
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Πέτρου 2, Σκοπέτος 4, Φραγγέας, Παπαγεωργίου 10 (1), Μπάζιος 28, Βούλγαρης 22, Μέντης 12 (3), Κοντόπουλος 10