Τετάρτη, 14 Μάρτιος 2018 13:36

ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΥΚΕΙΩΝ: Στον τελικό ΓΕΛ Καρδαμύλης και 4ο ΓΕΛ Καλαμάτας (φώτο)

Το ΓΕΛ Καρδαμύλης και το 4ο ΓΕΛ Καλαμάτας θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή Μεσσηνίας στο πρωτάθλημα μπάσκετ λυκείων του νομού, καθώς πήραν χθες την πρόκριση για τον τελικό, που θα διεξαχθεί αυτή την Παρασκευή στις 11 το πρωί στην Τέντα.

Εκεί όπου φιλοξενήθηκαν και οι χθεσινοί ημιτελικοί, οι οποίοι κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε.

Το ΓΕΛ Καρδαμύλης νίκησε με 45-42 το 3ο ΓΕΛ Καλαμάτας και το 4ο ΓΕΛ Καλαμάτας με 40-37 το ΓΕΛ Κυπαρισσίας.

3ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΓΕΛ ΚΑΡΔΑΜΥΛΗΣ 42-45

Στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, το ΓΕΛ Καρδαμύλης ξεκίνησε καλύτερα το ματς και 7 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά (8-18. Το 3ο ΓΕΛ Καλαμάτας όμως αντέδρασε στη συνέχεια και προηγήθηκε με 33-25.

Στην τελευταία περίοδο το ματς ήταν ντέρμπι με τον Καραγγελή από τη μία (σημαντική βοήθεια προσέφερε και ο Ντυμένος με 3 τρίποντα) και τον Πετριμέα από την άλλη να σηκώνουν το βάρος στο σκοράρισμα. Ο τελευταίος, μαζί με τον Φούντα, που ήταν ο δεύτερος παίκτης της ομάδας του με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν εύστοχοι στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Σε αντίθεση με τους παίκτες του 3ου ΓΕΛ Καλαμάτας που αστόχησαν και έτσι η Καρδαμύλη προηγήθηκε με 42-45.

Στην τελευταία επίθεση ο Καραγγελής αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και οι παίκτες της Καρδαμύλης πανηγύρισαν μαζί με τους συμμαθητές τους στην κερκίδα την πρόκριση στον τελικό.

Τα οχτάλεπτα: 8-14, 19-23, 33-32, 42-45

Διαιτητές: Ρίζος, Νάστος.

3ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Πολιτόπουλος): Ευτυχιάκος 8 (2), Κονταργύρης 5, Καραγγελής 18 (1), Ντυμένος 9 (3), Φασουλής, Βίγκος, Αντωνόπουλος 2, Φώτης, Γκίζας, Δαμιανός, Ανδριανόπουλος, Γκότσης.

ΓΕΛ ΚΑΡΔΑΜΥΛΗΣ (Τασσιόπουλος): Πετριμέας 22 (2), Μπαρμπετσέας 2, Βέλιου 2, Βοτέας, Φούντας 12, Δημητρόπουλος 7, Πιτσιλής, Πονηρέας, Κολοβέας, Κιτρινιάρης.

4ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΓΕΛ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 40-37

Οπως ο πρώτος ημιτελικός, έτσι και ο δεύτερος είχε αγωνία μέχρι το φινάλε, παρότι το 4ο ΓΕΛ Καλαμάτας ήταν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 14 πόντους (25-11).

Το ΓΕΛ Κυπαρισσίας με ένα σερί 18-4 στο τρίτο οχτάλεπτο επέστρεψε στο ματς και ισοφάρισε σε 29-29. Στην τελευταία περίοδο οι καλαματιανοί πήραν την πρόκριση, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Κατσαρέα με 16 πόντους και τον Λαμπρινό με 13. Από την Κυπαρισσία τους περισσότερους πόντους πέτυχε ο Σταθόπουλος (13).

Διαιτητές: Ρίζος, Νάστος

8λεπτα: 15-4, 25-11, 29-29, 40-37

4ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Τηράσκη): Ηλιόπουλος, Κατσαρέας 16, Καρούτας 6 (2), Βουγιούκος 3 (1) Μαλαπάνης, Τασσόπουλος 2, Λαμπρινός 13, Πουλουπάτης, Μπαγιατέλας, Μπουφέας, Κομπότης, Γιαννακόπουλος.

ΓΕΛ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Παπαδήμος): Καλογερόπουλος, Καρυδομάτης, Κλεφτάκης 8, Μελάς, Μπούρας, Παρασκευόπουλος 7 (1), Πέτσης, Σταθόπουλος 13, Τζώρτας 8 (2), Τσουμάνης, Φωτεινόπουλος, Μπακολιάς 1.