Δευτέρα, 07 Μάιος 2018 15:53

ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 62-61: Αγγιξε το πρώτο διπλό

Πολύ κοντά στην πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής βρέθηκε χθες η Καλαμάτα ‘80.

Η μεσσηνιακή ομάδα προηγήθηκε με 56-61 του ΚΑΟ Μελισσίων ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, αλλά οι γηπεδούχοι με 6-0 σερί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μάλιστα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών: Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι αστόχησαν και στη διεκδίκηση του ριμπάουντ καταλογίστηκε φάουλ του Χαντζή στον Καραχάλιο. Ο τελευταίος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και έδωσε τη νίκη στα Μελίσσια, μιας και απέμειναν μόλις 7 δέκατα.

Η Καλαμάτα ‘80 είχε πάντως την ευκαιρία να πάρει νωρίτερα το ματς, αφού στα 14 δευτερόλεπτα ο Κοντόπουλος βρέθηκε στη γραμμή των βολών και με το σκορ στο 61-61. Αστόχησε όμως και στις δύο.

Ετσι η Καλαμάτα ‘80 έμεινε με τις εντυπώσεις, μιας και έκανε εξαιρετικό τρίο δεκάλεπτο (πέτυχε 28 πόντους) και μετέτρεψε το -8 του πρώτου ημιχρόνου στο +4. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μάχη μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να χαμογελούν στην τελευταία φάση του αγώνα.

Διαιτητές: Κιουλάφας-Μαραγκάκης
Δεκάλεπτα: 12-12, 29-21, 45-49, 62-61
ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Σταϊκόπουλος): Σπυριδάκης 2, Ζήρος 2, Βούλγαρης 12 (2), Κοντός 4, Κυπαρίσσης 2, Βαθρακοκοίλης 8, Καλογερόπουλος 4, Παλαντζάς 2, Καραχάλιος 18 (1), Σταμέλος 8 (2), Κύρος, Πανταζής
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Σκοπέτος 8, Παπαγεωργίου 14 (1), Χαντζής 3 (1), Μπάζιος 3 (1), Κοντόπουλος 10 (3), Βούλγαρης 22 (11 ρ.), Αναγνωστόπουλος 1, Φραγγέας, Μέντης, Πατικόπουλος