Δευτέρα, 12 Νοέμβριος 2018 13:54

ΛΕΟΝΤΑΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 69-65: Το κακό γ’ δεκάλεπτο και η... διαιτησία έφεραν την ήττα

Με άδεια χέρια και με πολλά παράπονα για τη διαιτησία επέστρεψε από το Λέχαιο η Καλαμάτα B.C.

H μεσσηνιακή ομάδα ηττήθηκε με 69-65 από τον Λέοντα και παραμένει χωρίς νίκη στον 1ο όμιλο της Γ’ εθνικής μπάσκετ. Η Καλαμάτα B.C. πλήρωσε χθες την κακή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε μόλις 5 πόντους και έτσι το +14 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε -6. Σημαντικό ρόλο όμως έπαιξαν και οι αποφάσεις των διαιτητών Πλιάκα και Λύρα, οι οποίοι άφησαν το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων ειδικά στην γ’ περίοδο, ενώ χρέωσαν 2 τεχνικές ποινές στον Καλογερόπουλο που βγήκε έτσι εκτός αγώνα από το 19ο λεπτό!

Το ματς ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να χαμογελούν στο φινάλε και να παίρνουν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και την Καλαμάτα B.C. να χάνει, όπως και στο Αίγιο, το ματς στις λεπτομέρειες.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 27-41, 52-46, 69-65.

ΛΕΟΝΤΑΣ: Βασιλόπουλος 10, Μακρής 18 (2), Πασπαλάς, Σβερκούνος 17 (4), Μπάλτζης 8 (2), Χρήστου 3 (1), Σταυριανόπουλος 8 (2), Αμπαλιωτάκης 2, Κουρουμπής.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B C: Μιχόπουλος 6 (1), Μπάκας 17, Γκοντόπουλος 4 (1), Πέζος 2, Μαθιόπουλος 3 (1), Γιαννουκάκης 12, Παθιάκης, Καλογερόπουλος 4, Κοντόπουλος 8 (1), Κουτίβας 4, Γιαννακόπουλος 4.