Δευτέρα, 03 Δεκέμβριος 2018 13:21

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΚΗΦΙΣΙΑ 68-60: Επιτέλους νίκη με καλή εμφάνιση! (φωτό)

Χρειάστηκε να φθάσουμε στην 7η αγωνιστική για να πανηγυρίσει η Καλαμάτα B.C. την πρώτη νίκη στον 1ο όμιλο της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Η μεσσηνιακή ομάδα επικράτησε χθες στην Τέντα με 68-60 της Κηφισιάς και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η Καλαμάτα B.C. στο πρώτο εντός έδρας ματς με τον Παύλο Νώντα στον πάγκο, έκανε καλή εμφάνιση και δίκαια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αυτή τη φορά το κράτησε μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο με υπέρ τους διαφορά 5 πόντων και παρά την προσπάθεια της Κηφισιάς στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν τη νίκη με 68-60. Μια νίκη που θα αλλάξει και τη ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής.

Ενσταση πριν το ματς

Να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του αγώνα η καλαματιανή ομάδα κατέθεσε ένσταση για κακή συμμετοχή του παίκτη της Κηφισιάς Πρέκκα γιατί το δελτίο του, όπως υποστηρίζουν οι γηπεδούχοι, έχει εκδοθεί κατά παράβαση του σχετικού κανονισμού. Ο εν λόγω μπασκετμπολίστας πάντως δεν χρησιμοποιήθηκε χθες από τον προπονητή της Κηφισιάς κ. Κωλέτση.

Διαιτητές: Καμήτσος, Ασλανίδξς

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-35, 49-47, 68-60

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C (Νώντας): Μιχόπουλος 5 (1), Γκοντόπουλος 9 (1), Πέζος 2, Μαθιόπουλος 9 (1), Γιαννουκάκης 7, Μπάκας, 13, Καλογερόπουλος 16, Κοντόπουλος, Γιαννακόπουλος 7.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κωλέτσης): Μοσχοβίτης 16 (2), Μακρυγιάννης5 (1), Χατζηνικόλας 17 (2), Σταθούλης 3, Μανούσος, Σιούτης 10 (2), , Σκούταρης 7, , Δούβλης 2