Δευτέρα, 10 Δεκεμβρίου 2018 15:43

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 74-65: Μία ακόμα εκτός έδρας ήττα...

Μία ακόμα εκτός έδρας ήττα γνώρισε χθες η Καλαμάτα B.C., από τον Αρη Νικαίας με 74-65, και παραμένει έτσι χωρίς νίκη μακριά από την Τέντα.

Η μεσσηνιακή ομάδα πήγε χθες στην Αθήνα με σκοπό να δώσει συνέχεια στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα επί της Κηφισιάς, αλλά έμεινε με άδεια χέρια, παρότι στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο σκληρά από το τρίτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καθαρό μυαλό ώστε να αντεπεξέλθουν στην πίεση που άσκησε ο Αρης, ο οποίος πήγε το ματς στη δύναμη και διατήρησε στο τέταρτο δεκάλεπτο το προβάδισμα.

Αυτή ήταν η 7η ήττα σε 8 αγωνιστικές για την Καλαμάτα B.C. που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Διαιτητές: Κοτσίμπος-Χατζημάρκος
Δεκάλεπτα: 8-14, 32-37, 51-49, 74-65
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ζερβουλάκος): Κριτσωτάκης 14 (3), Αλεξανδρόπουλος 2, Βασιλακάκης, Γούνης 3 (1), Πορτελάνος 6 (2), Κρητικός 16 (2), Κόλλιας 15, Χατζόγλου, Χατζόπουλος 1, Σιδερής, Παπουτσής 17 (3)
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.(Νώντας): Γκοντόπουλος 9, Πέζος 7 (1), Μαθιόπουλος 3 (1), Γιαννουκάκης 3, Μπάκας 18, Καλογερόπουλος 12, Κοντόπουλος 2, Γιαννακόπουλος 11 (1)