Δευτέρα, 28 Ιανουάριος 2019 13:41

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΑΧΑΓΙΑ 84-91: Πικρή ήττα στην παράταση

Μετά από τρεις σερί εντός έδρας νίκες, η Καλαμάτα B.C. γνώρισε χθες την ήττα στην Τέντα με 84-91 από την ισχυρή Αχαγιά και υποχώρησε στην προτελευταία θέση του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην τέταρτη θέση. Η Μεσσηνιακή ομάδα κοίταξε στα μάτια μια ομάδα που έχει βλέψεις ανόδου και παρότι βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους, επέστρεψε στο ματς και με επιμέρους σκορ 21-9 στην τέταρτη περίοδο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (82-82).

Εκεί “μίλησε” η εμπειρία της Αχαγιάς, που έχει παίκτες με παραστάσεις από μεγαλύτερες κατηγορίες, όπως οι Βουρνάς, Τσάμης και Λυμπέρης.

Η Αχαγιά πέτυχε στο έξτρα πεντάλεπτο τρία τρίποντα, ενώ η Καλαμάτα B.C. σκόραρε μόλις δύο πόντους και έμεινε με άδεια χέρια. Στα θετικά ότι δεν παράτησε ποτέ τον αγώνα και με εμφανίσεις, όπως αυτή στην τελευταία περίοδο, μπορεί να πετύχει την παραμονή.

Στα αρνητικά ότι τραυματίστηκε στο πόδι ο Κοντόπουλος στο δεύτερο ημίχρονο και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί ξανά

Δεκάλεπτα: 22-20, 44-49, 61-73, 82-82

Διαιτητές: Λύρας, Καλογριάς

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C (Νώντας): Μητρόπουλος 3 (1), Γκοντόπουλος 20 (3), Πέζος 2, Μαθιόπουλος 9 (3), Γιαννουκάκης 4, Μπάκας 16, Καλογερόπουλος 10, Κοντόπουλος 3 (1), Γιαννακόπουλος 17.

ΑΧΑΓΙΑ (Σαράντης): Αναστασόπουλος 3 (1), Βουρνάς 24 (3), Αζαριάς, Κωνσταντόπουλος 2, Νικολάου 11, Ζάρναρης, Σέρμπος, Καλλής 2, Τσάμης 15 (3), Λυμπέρης 11 (3), Μακρής 5, Οικονομόπουλος 18 (1)