Δευτέρα, 26 Οκτώβριος 2020 13:21

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 85-65: Πρώτη ήττα από δυνατό αντίπαλο

Την ήττα με σκορ 85-65 γνώρισε χθες to μεσημέρι στον Πειραιά από τον τοπικό Φοίνικα ο Αρις.

Η καλαματιανή ομάδα πάλεψε σε μια δύσκολη έδρα, αλλά ο Φοίνικας ήταν ανώτερος, υπερείχε σε εμπειρία και υποχρέωσε τις φιλοξενούμενες στην πρώτη ήττα στη σεζόν. Μια ήττα που μπορεί να θεωρηθεί εντός προγράμματος για το κορίτσια του Μιχάλη Μπακογιάννη, καθώς η ομάδα του Πειραιά αναμένεται να πλασαριστεί στις πρώτες θέσεις του 1ου ομίλου στην Α2 μπάσκετ γυναικών.
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα εφτά πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (22-15) και έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 (43-33).
Διαφορά που διεύρυναν στο δεύτερο ημίχρονο (66-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου) για να φθάσουν τελικά στο +20 (85-65).
Η Κουτέλα ήταν η πρώτη σκόρερ του Αρι με 21 πόντους, αλλά και της αναμέτρησης μαζί με την Ιωαννίδου του Φοίνικα.
Διαιτητές: Μαρίγλη, Μύζικας
Δεκάλεπτα: 22-15,43-33,66-52,85-65
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΡΑΙΑ (Αράπης, Τιόπουλος): Μαγγίνα 10, Οικονόμου, Ευμορφοπούλου 12, Βράκα 13, Στεφάτου 13 (3), Καψοκόλη 10, Οικονομόπουλου 6(2), Ιωαννίδου 21 (1), Ξανθοπουλου, Δράκου.
ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπακογιάννης): Κατσανάκη, Παπαδημητρίου 8, Παρθένη 4, Καραμάνου 4 (1), Κουτράκου, Γκατζιώλη 13 (3), Μπούζα, Χονδρουδάκη 13 (2), Σούτα 2, Κουτέλα 21.