Σάββατο, 19 Δεκέμβριος 2020 00:12

Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 82-86: Ο Ταβάρες σκέπασε το ΣΕΦ (βίντεο)

Ο Ολυμπιακός άντεξε απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, είχε και άσχημα και εντυπωσιακά διαστήματα, πήγε στην παράταση, στο τέλος όμως του έλειψε ένα μεγάλο σουτ απέναντι στον ασύγκριτο Γουόλτερ Ταβάρες που σκέπασε ολόκληρο το ΣΕΦ για το 82-86.

Ο μεν Ολυμπιακός προερχόταν από εντός έδρας συντριβή από τη Βαλένθια, σε ματς που κυνηγούσε και στα 40 λεπτά. Η δε Ρεάλ είχε χρειαστεί δύο παρατάσεις για να λυγίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Το ματς του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας ήταν σκληρό και για τις δύο ομάδες, στο τέλος της βραδιάς όμως επικράτησε η πιο δυνατή.

Για την ακρίβεια, επικράτησε αυτή που είχε τον παίκτη με τη μεγαλύτερη επιρροή στον αγώνα. Η Ρεάλ Μαδρίτης του Γουόλτερ Ταβάρες, που νίκησε με 86-82 στην παράταση για να ανέβει στο 10-5 στη EuroLeague και να ρίξει τους Πειραιώτες στο 7-7 με δύο ήττες στην τρίτη διαβολοβδομάδα, μετά από το 2/2 της προηγούμενης σε Βαρκελώνη και Βελιγράδι.

Έπαιξε με πείσμα ο Σακίλ ΜακΚίσικ που πήγαινε με θράσος, ξανά και ξανά, πάνω στον θηριώδη Ταβάρες, ήταν σπουδαίος στο β' μέρος ο Χασάν Μάρτιν που έκανε θραύσεις στις συνεργασίες με Σπανούλη και Σλούκα, μπορούσε ο Ολυμπιακός να πάρει το ματς, του έλειψαν όμως τα περιφερειακά σουτ που τόσο χρειαζόταν απέναντι σε μια ομάδα με σέντερ στα 2μ.20.

Μεγάλο ματς από τον Γουόλτερ Ταβάρες που μετά από τα 41 λεπτά στο ΟΑΚΑ έπαιξε άλλα 35 στο ΣΕΦ, εντυπωσιακός ο Νίκολας Λαπροβίτολα που πέτυχε 19 πόντους στην καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα της Ρεάλ φέτος, τρομερή δουλειά από τον Τρέι Τόμπκινς, άσχημο νέο ο τραυματισμός του Άντονι Ράντολφ που φαίνεται πως έχει υποστεί μεγάλη ζημιά στον αχίλλειο.

Ο MVP

Δεν υπάρχουν λόγια για τον Γουόλτερ Ταβάρες, το απόλυτο σκιάχτρο του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Ο σέντερ των 220 εκατοστών είχε 13 πόντους από 5/6 δίποντα και 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, πέντε μπλοκ, τέσσερα κερδισμένα φάουλ και αμέτρητες αλλοιώσεις εκτελέσεων του Ολυμπιακού, ενώ τα τελειώματά του, τα καρφώματά του θύμιζαν άνδρα που έπαιζε απέναντι σε παιδιά.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Δεν υπήρχε κάποιος που πραγματικά υστέρησε από τον Ολυμπιακό, όσοι έπαιξαν είχαν πείσμα, συγκέντρωση και ενέργεια. Θα ήταν άδικο να χαρακτηριστεί κάποιος ως αδύναμος κρίκος μετά από ένα τόσο σκληρό ματς, είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Σίγουρα ο Κώστας Σλούκας θα ήθελε να έχει βάλει το τρίποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας για να δώσει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, σίγουρα όμως δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μοιραίος.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

4/17 σουτ είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, 4/17 είχε και η Ρεάλ Μαδρίτης που είδε τον Λαπροβίτολα να βάζει τους έξι πόντους της από την περιφέρεια. Ίδια ήταν η εικόνα και της δεύτερης περιόδου, με πολλά άστοχα σουτ, με ελαφρώς μεγαλύτερο σκορ, με τον Ολυμπιακό να έχει 2/11 τρίποντα στο ημίχρονο και τη Ρεάλ 5/15 δίποντα. Στο τέλος της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν 6/25 τρίποντα, ποσοστό που σίγουρα θα πρέπει να τους προβληματίζει εν όψει της συνέχειας. 14 πόντους πέτυχαν οι Ισπανοί στον αιφνιδιασμό, απέναντι στους τέσσερις των ερυθρόλευκων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Έλις άνοιξε ο Ολυμπιακός το ματς απέναντι στους Λαπροβίτολα, Αμπάλντε, Ντεκ, Ράντολφ και Ταβάρες. Το σκορ έμεινε χαμηλά, οι Πειραιώτες είχαν αυτή τη φορά την ένταση που τους έλειψε απέναντι στη Βαλένθια, είχαν όμως και 2/9 σουτ έως το πρώτο timeout (4-7 το σκορ στο 5') με τον Ταβάρες να τρομοκρατεί όποιον πλησίαζε τη ρακέτα και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-12 με το εξής απίστευτο στατιστικό: και οι δύο ομάδες είχαν 4/17 σουτ, με τον Ολυμπιακό να μετρά 3/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα και τη Ρεάλ να έχει 2/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα, αλλά με τρία μπλοκ.

Πολύ σκληροί οι ερυθρόλευκοι, χρησιμοποίησαν άψογα τα φάουλ τους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πήραν σκορ από Σπανούλη, Βεζένκοβ και Μάρτιν, έχτισαν μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (23-19) και την ανέβασαν έως το +8 (27-19) βάζοντας τα χέρια τους στη μπάλα, την ώρα που οι Μαδριλένοι χρεώνονταν σε back-to-back κατοχές με βήματα. Ο Λάσο πήρε timeout στο 17' για να σπάσει το 8-0 σερί των γηπεδούχων, είδε την ομάδα του να κάνει θραύση στο επιθετικό ριμπάουντ και με ένα σερί 0-9 να περνάει και μπροστά (27-28), με τον Μπαρτζώκα πολύ ενοχλημένο από τα λάθη των παικτών του, να μένει άναυδος στο φινάλε του πρώτου μέρους όταν χάθηκε η κατοχή στην επαναφορά, με 10.3" στο χρονόμετρο.

Με τον Σλούκα να κάνει το τρίτο του φάουλ στο 22' και τη Ρεάλ να τρέχει σερί 0-6 για το 30-37, ο Μπαρτζώκας έριξε στο ματς τον Σπανούλη που γύρισε το ματς με τις δημιουργίες του. Ο Μάρτιν μείωσε στο 36-37, ο Λάσο έχασε τον Άντονι Ράντολφ στο 24' και οι δύο παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να χτυπούν τους Ισπανούς για το 44-41 στο 26' και το 48-41 στο 28', με το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 14-4 και τους Μαδριλένους σοκαρισμένους από τον τραυματισμό του συμπαίκτη τους. Ένα timeout του Λάσο όμως τους έδωσε ξανά δύναμη, με τους Κάρολ - Τόμπκινς να βάζουν από ένα τρίποντο και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-49.

Με τους Κάρολ - Τόμπκινς να βάζουν από ένα ακόμη μακρινό σουτ και τον Ταβάρες να μπλοκάρει ένα άλεϊ-ουπ κάρφωμα, η Ρεάλ έκανε πολύ γρήγορα την ανατροπή. Πήγε στο +7 (53-60) με επί μέρους σκορ 5-19 σε τέσσερα λεπτά, με τον ΜακΚίσικ να απαντά με γκολ-φάουλ, τον Σλούκα να βάζει τρίποντο και το 59-60 να δείχνει θρίλερ μέχρι το φινάλε. Έτσι έγινε, με τον Ταβάρες να κάνει τη διαφορά και στις δύο ρακέτες, τον Ολυμπιακό να αντέχει, να κρατάει τη διαφορά στην κατοχή και στα 38.4" να έχει άλλη μια ευκαιρία με το σκορ στο 67-69. Ο Σλούκας κέρδισε φάουλ από τον Γιουλ και έβαλε τις βολές για το 69-69, αστόχησε όμως στο τελευταίο σουτ από τη γωνία μετά από το λάθος της Ρεάλ και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Λάσο τράβηξε στο 32' τους Γιουλ - Ταβάρες στον πάγκο, με το σκορ στο 71-76 ο ΜακΚίσικ είχε 3/3 βολές και ο Μάρτιν γκολ-φάουλ για ένα γρήγορο σερί 6-0 που έδωσε στον Ολυμπιακό το νέο προβάδισμα, οι Τόμπκινς - Γιουλ έβαλαν μεγάλα σουτ, του δεύτερου έγραψε το 81-82 πριν ο Μάρτιν κι ο Σλούκας έχουν μια κακή επικοινωνία και η Ρεάλ πάρει την κατοχή στα 14.1". Ο Λαπροβίτολα έβαλε τις βολές για το 81-84, ο Σλούκας συνέχισε με 1/2 και οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη, την οποία άξιζαν περισσότερο σύμφωνα με τη συνολική εικόνα της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 (κ.α.), 82-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Σπανούλης 5 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 4 (1/7 σουτ), Φερνάντεθ 3 (1/7 σουτ), Αμπάλντε 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Γιουλ 10 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπκινς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/43 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 20/24 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 15/32 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 17/20 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει εκτός έδρας με τη Φενέρμπαχτσε (23/12 στις 19:45), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου (22/12 στις 21:45).

Πηγή: sport24.gr