Τρίτη, 02 Νοέμβριος 2021 15:42

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττα στις λεπτομέρειες για τον Δίων Κυπαρισσίας στην Τρίπολη

Με... άδεια χέρια επέστρεψε από την Τρίπολη ο Δίων Κυπαρισσίας, καθώς ηττήθηκε την Κυριακή με 48-45 από τον ΣΔΥ Τρίπολης για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Οι δύο ομάδες προέρχονταν από ήττα στην πρεμιέρα και ήθελαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 10 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (18-8) και έντεκα στο ημίχρονο (30-19).

Η ομάδα της Κυπαρισσίας όμως, αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε 37-37. Ετσι το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκινούσε από την... αρχή. Το ματς έγινε ντέρμπι με τον Δίωνα να προηγείται 41-42 στα 4’42 πριν τη λήξη και 44-45, 2.40 πριν το φινάλε. Οι Δρομείς ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Αγγουρά πήραν τη νίκη. Ο Αγγουράς με τρίποντο έκανε το 47-45 και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Μπαλής με μια εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 48-45, αφού στην τελευταία επίθεση ο Δίων δεν βρήκε στόχο.
Δεκάλεπτα: 18-8, 30-19, 37-37, 48-45
Διαιτητές: Πλέγας, Λιόνας
ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπαλής, Αλικάκος): Κόκκορης, Μπάχα, Μαντίκος 10(1), Πασολάρι, Μπαλής 10, Αγγουράς 19(2), Σακελλαράκος 2, Σταματόπουλος, Καρλής 7.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Ρουστέμης): Κωνσταντινόπουλος 7, Γιαννόπουλος, Θ. Κλεφτάκης, Καμαρινός 9(1), Τζαγισβίλι 17(1), Καραγιαννίδης 5, Μίχος, Ευαγγελούδης 7.