Δευτέρα, 13 Δεκεμβρίου 2021 13:52

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ - ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 73-70: Πάλεψε, αλλά έμεινε με άδεια χέρια

Με άδεια χέρια επιστρέφει από τη Ρόδο ο Δίων Κυπαρισσίας, καθώς ηττήθηκε με 73-70 από τον τοπικό Διαγόρα, στο ματς με το οποίο άνοιξε η "αυλαία" της 7ης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο της Γ' εθνικής μπάσκετ.

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη πάλεψε σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της κατηγορίας και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Δίων αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (13-22) και με 11 στο ημίχρονο (32-43). Ο Διαγόρας, ωστόσο, με "όπλο" την καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε το ματς και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του σε έξι αναμετρήσεις. Ετσι ισοβαθμεί με την Καλαμάτα B.C. στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -1 από τον πρωτοπόρο Αίολο Αγυιάς.
Καταβαίνης, Σκλήβας και Χατζηδημητρίου σήκωσαν το βάρος στο σκοράρισμα για τους Νησιώτες. Στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Κωνσταντινόπουλος, Καμαρινός και Καραγιαννίδης.
Δεκάλεπτα: 13-22, 32-43, 57-59, 73-70
Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Εφραιμίδης
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Καλαϊτζίδης): Σκλήβας 16, Καταβαίνης Κ., Κουρμαδιάς, Καράβας 3(1), Μαρουλλάκης 2, Χατζηδημητρίου 16(4), Καταβαίνης Χ. 23, Μητσού 9, Δερμιτζάκης 2, Κανύχης 2, Γκίνος.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μυριούνης): Κωνσταντινόπουλος 23, Κλεφτάκης Θ., Γιαννόπουλος Μ., Κλεφτάκης Δ., Καμαρινός 18(2), Τσαγισβίλι 5(1), Καρα.