Δευτέρα, 24 Ιανουαρίου 2022 12:54

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ ΑΧΙΛΛΕΑΣ - ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 62-50: Ηττα στο φινάλε του πρώτου γύρου

Με ήττα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στον 1ο όμιλο της Γ' εθνικής μπάσκετ ο Δίων Κυπαρισσίας, χάνοντας στο Αίγιο με 62-50 από τον Ηφαιστο/ Αχιλλέα.

Η μεσσηνιακή ομάδα κυνηγούσε το σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (24-12) και δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα σ' ένα σημαντικό ματς για την παραμονή. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 8 πόντων και στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκαν στο +12, διαφορά την οποία διατήρησαν και στην τελευταία περίοδο. Κεφαλάς (15) και Καραγιάννης (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Ηφαιστο/ Αχιλλέα. Για την ομάδα της Κυπαρισσίας διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Καμαρινός (15), Καραγιαννίδης (12) και Πολιτόπουλος (11).

Διαιτητές: Aυγερινός, Κουλουμπαρίτσης.
Δεκάλεπτα: 24-12, 30-22, 46-34, 62-50
ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γιούπης): Κεφαλάς 15 (2), Γιαννούτσος 7, Τσεκλένης 2, Ιατρόπουλος 4, Καραγιάννης 11, Ντούλες 8 (1), Γκόβας 8 (2), Οικονομόπουλος 2, Βεργανελάκης 5, Μανωλόπουλος.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μυριούνης): Γιαννόπουλος 5 (1), Καμαρινός 15 (3), Κωνσταντινόπουλος 3, Τσακισβίλι 2, Καραγιαννίδης 12 (2), Πολιτόπουλος 11, Λαμπίρης 2, Χρ. Γιαννόπουλος, Κ. Κλεφτάκης, Δ. Κλεφτάκης, Ζίτζιλης, Μιχόπουλος.