Τετάρτη, 02 Φεβρουάριος 2022 20:29

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττα στην Κρήτη για την Καλαμάτα B.C.

Την δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής μπάσκετ γνώρισε σήμερα  η Καλαμάτα B.C., χάνοντας στο Λίντο από τον Εργοτέλη με σκορ 71-55 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Με το εν λόγω ματς ολοκληρώθηκε και ο πρώτος γύρος, που βρίσκει τη μεσσηνιακή ομάδα ισόβαθμη στη δεύτερη θέση με τον Διαγόρα και στο -1 από τον πρωτοπόρο Αίολο Αγιας.
Η Καλαμάτα B,.C έχασε έτσι την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή (έχει κερδίσει τον Αίολο στην Τέντα), πληρώνοντας την αστοχία της στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε μόλις πέντε πόντους και δέχτηκε 26. Ετσι το 45-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έγινε 71-55. Ο Εργοτέλης είχε προβάδισμα ενός πόντου στο πρώτο δεκάλεπτο (18-17) και τριών στο ημίχρονο (34-31) για να λυθεί... επιθετικά στην τελευταία περίοδο, παίρνοντας την 5η φετινή νίκη του που τον φέρνει στην 4η θέση, μαζί με τη Σφήκα Αμαλιάδας.