Δευτέρα, 07 Φεβρουάριος 2022 15:25

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 58-62: Κακή εμφάνιση και πρώτη ήττα στην Τέντα

Την πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής μπάσκετ και τρίτη συνολικά, γνώρισε χθες η Καλαμάτα B.C. με σκορ 58-62 από την μέχρι πρότινος ουραγό Παναχαϊκή.

Η μεσσηνιακή ομάδα έκανε κακή εμφάνιση και έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνη στην κορυφή του 1ου ομίλου, καθώς το ματς του πρωτοπόρου Αίολου Αγυιάς, αναβλήθηκε, όπως επίσης και του δεύτερου Διαγόρα Ρόδου. Η Καλαμάτα B.C. κυνηγούσε από το ξεκίνημα το σκορ και μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν πίσω στο σκορ με 10-22. Η διαφορά ανέβηκε και στους 16 πόντους (10-26) για να έρθει ένα σερί 10-0 (20-26) και τελικά να πάει στο ημίχρονο στο -3 (29- 32). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί ξέφυγαν και πάλι (39-54). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν και στο καλάθι, αλλά στο τέλος η Παναχαϊκή είχε τις λύσεις και έφυγε από την Καλαμάτα, μ’ ένα σημαντικό διπλό στη μάχη για την παραμονή.
Μοσχοβάκης, Νικολάου και Μπαρδάκης ξεχώρισαν για τους νικητές όσον αφορά το σκοράρισμα, ενώ από τη μεσσηνιακή ομάδα ο Σαλάι είχε 18 πόντους και ακολούθησαν οι Τσέλλος και Μπούσι, που σημείωσαν από 9 πόντους.
Δεκάλεπτα: 10-22, 29-32, 39-54, 58-62
Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Μπαράκου
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Σαλάι 18, Τσέλλος 9, Μπούσι 9 (2), Νάκης 5, Μπάκας 3, Περρωτής 7, Πολίτης 2, Πέζος 4, Φραγγέας 2.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας): Μοσχοβάκης 17 (1), Νικολάου 12 (1), Κούτρας 5, Τσουλέας 4, Κατωπόδης 7, Μπαρδάκας 11 (1), Τριπολίδης 2, Λυμπερέας 2, Βανδώρος 2, Γιοβάς.

10. Δίων Κυπαρισσίας 11
• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Ηφαιστος/ Αχιλλέας, Διαγόρας Ρόδου, Αίολος Αγυιάς και Δίων Κυπαρισσίας.