Πέμπτη, 17 Φεβρουαρίου 2022 12:37

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Η Καλαμάτα ‘80 πήρε το ντέρμπι με Γ.Σ. Μεσσήνης

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ:  Η Καλαμάτα ‘80 πήρε το ντέρμπι με Γ.Σ. Μεσσήνης

Η Καλαμάτα ‘80 ήταν η μεγάλη νικήτρια στο χθεσινό εξ αναβολής ντέρμπι κορυφής στην Α1 κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με τον Γ.Σ. Μεσσήνης, καθώς επικράτησε στην Τέντα με σκορ 75-52.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το έκλεισαν με σκορ 52-37 και ενώ το ημίχρονο είχε ολοκληρωθεί με 39-30. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ανέβηκε και άλλο με την Καλαμάτα ‘80 να φθάνει στο +23 και να πανηγυρίζει την 10η νίκη της σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα είναι η μόνη που διατηρεί το αήττητο, έχοντας δύο βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Γ.Σ. Μεσσήνης.
Στο άλλο εξ αναβολής ματς, ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων νίκησε στο φινάλε με 64-62 τον Πελασγό στη Μεγαλόπολη με καλάθι του Λαφτσίδη και έπιασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τον Αρκαδικό.