Δευτέρα, 21 Μάρτιος 2022 11:23

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 71-59: Νικήτρια με άνεση στο μεσσηνιακό ντέρμπι (φωτό)

Επιστροφή στις νίκες χθες για την Καλαμάτα B.C. που επικράτησε του Δίωνα Κυπαρισσίας με 71-59 στην Τέντα, που συγκέντρωσε πολύ κόσμο, φίλους και των δύο ομάδων.

Η καλαματιανή ομάδα πήρε το μεσσηνιακό ντέρμπι για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ενταση και 20λεπτη διακοπή στο 2ο δεκάλεπτο

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από την σχεδόν 20λεπτη διακοπή στο 15ο λεπτό (με το σκορ στο 35-19), όταν υπήρξε ένταση μεταξύ των πάγκων των δύο ομάδων... Ενταση που μεταφέρθηκε και στην κερκίδα, με τους φίλους της Καλαμάτας B.C. να κινούνται απειλητικά προς τον πάγκο της Τριφυλιακής ομάδας!
Τελικά οι διαιτητές του αγώνα προχώρησαν σε διακοπή και το ματς συνεχίστηκε, αφότου πήγε αστυνομική δύναμη στην Τέντα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με όπλο τον αιφνιδιασμό προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Παύλου Νώντα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, βάζοντας σημαντικά καλάθια από την περιφέρεια και έκλεισε το ημίχρονο με 23 πόντους διαφορά (47-24).
Το παιχνίδι είχε πάει στα μέτρα της καλαματιανής ομάδας, με την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει στο σκορ και να τα καταφέρνει σε ένα βαθμό, με μπροστάρηδες τους Οικονόμου και Καμαρινό. Ο Δίωνας μείωσε στους 13 πόντους (56-43), αλλά με ένα σερί 4-0 η Καλαμάτα B.C. έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ ασφαλείας (60-43), με τον Μπάκα να έρχεται από τον πάγκο και να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Κυπαρισσίας εμφανίστηκε ανταγωνιστική, αλλά το συγκρότημα του Παύλου Νώντα παίζοντας ψύχραιμα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 71-59.
Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος
Δεκάλεπτα: 24-12, 47-24, 60-43, 71-59
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Παύλος Νώντας): Χατζηαγγέλλου 2, Πετρίδης, Μπούσι 8, Πέζος 7(1), Πολίτης 5(1), Σαλάι 13(2), Περρωτής 2, Καλογερόπουλος 6, Μαυροειδής 6, Φραγγέας, Νάκης 10(2), Μπάκας 12.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Χρήστος Μυριούνης): Κωνσταντινόπουλος 2, Γιαννόπουλος 9, Κλεφτάκης, Οικονόμου 19, Τζώρτας, Καμαρινός 9(2), Καραγιαννίδης 7(1), Μιχόπουλος, Πολιτόπουλος 13(1), Ευαγγελούλης, Κυζίδης, Χ. Γιαννόπουλος.

10. Ηφαιστος/ Αχιλλέας 16
* Δύο αγώνες λιγότερους έχουν Γλαύκος, Δίων Κυπαρισσίας, Σφήκα Αμαλιάδας και Ηφαιστος/ Αχιλλέας.
* Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Παναχαϊκή, Διαγόρας Ρόδου, Εργοτέλης και ΣΔΥ Τρίπολης.