Δευτέρα, 04 Απριλίου 2022 13:05

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 87-61: Δεν τα κατάφερε στην Πάτρα - "Τελικός" την Κυριακή με Ηφαιστο/Αχιλλέα

Δεν τα κατάφερε στην Πάτρα χθες ο Δίωνας γνωρίζοντας την ήττα από την Παναχαϊκή με 87-61.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της Τριφυλιακής ομάδας μετά από αυτή την Τετάρτη στην Κρήτη από τον Εργοτέλη.
Πλέον μετά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής η κατάσταση στην ουρά του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής περιπλέχτηκε μια αγωνιστική πριν το φινάλε, μιας και υπάρχει τετραπλή ισοβαθμία στους 22 βαθμούς μεταξύ Δίωνα, Γλαύκου (έχει ένα ματς λιγότερο), Ηφαιστου/Αχιλλέα και ΣΔΥ Τρίπολης.
Ο Δίωνας παίζει στην Κυπαρισσία με τον Ηφαιστο/Αχιλλέα σε ένα πραγματικό ντέρμπι παραμονής, ενώ ο Γλαύκος υποδέχεται τον ΣΔΥ Τρίπολης.
Οσον αφορά το χθεσινό ματς η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τη Πατρινή ομάδα πάντως να διατηρεί από το ξεκίνημα ένα προβάδισμα.
Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Παναχαϊκή ξέφυγε με 26 πόντους διαφορά.
Διαιτητές: Χ. Κούλης-Μαρτινάκος
Δεκάλεπτα: 16-11, 38-27, 64-38, 87-61
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μοσχοβάκης 16 (2), Σπυριδωνίδης 2, Τριπολίδης, Κατωπόδης 4, Νικολάου 8, Τζίμης 18 (3), Γιοβάς 6 (2), Τσουλέας 9 (1), Βανδώρος 2, Λυμπερέας 6, Μπαρδάκας 4, Κούτρας 12.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Κωνσταντινόπουλος, Κλεφτάκης, Οικονόμου 17, Καμαρινός 20 (4), Τσαγισβίλι 5, Καραγιαννίδης 3 (1), Γιαννόπουλος 4, Πολιτόπουλος.