Δευτέρα, 18 Απρίλιος 2022 15:51

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Παρέμεινε στην κατηγορία ο Δίων Κυπαρισσίας!

Την παραμονή στη Γ’ εθνική κατηγορία πανηγυρίζει από χθες ο Δίων Κυπαρισσίας, μετά από παιχνίδια θρίλερ στην Τριφυλιακή πόλη και στην Πάτρα!

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη νίκησε με 64-63 τον Ηφαιστο/Αχιλλέα στο κατάμεστο από φίλους του Δίωνα Κλειστό της Κυπαρισσίας και σε συνδυασμό με την νίκη του αδιάφορου Γλαύκου επί του ΣΔΥ Τρίπολης, πανηγύρισε την παραμονή στην κατηγορία. Είναι χαρακτηριστικό πως και τα δύο παιχνίδια κρίθηκαν στην παράταση!

Ετσι ο Δίων Κυπαρισσίας θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν στη Γ’ εθνική κατηγορία, ενώ στα τοπικά πρωταθλήματα υποβιβάστηκαν ο ΣΔΥ Τρίπολης και ο Ηφαιστος/Αχιλλέας.
Το παιχνίδι στην Κυπαρισσία ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν με προβάδισμα δύο πόντων στο ημίχρονο (31-33). Και στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά ο Ηφαιστος (41-46), όμως η ομάδα της Κυπαρισσίας κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (54-54).
Με τον κόσμο να δίνει ώθηση στους παίκτες του Χρήστου Μυριούνη, ο Δίωνας πέρασε μπροστά με 58-56, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν στην... κόψη του ξυραφιού και στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων (61-63). Ομως εκεί “μίλησε” ο Καμαρινός που με ένα τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έγραψε το 64-63, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους ενθουσιώδεις φίλους του Δίωνα!
Δεκάλεπτα: 15-12, 31-33, 41-46, 54-54, 64-63 (παρ.)
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μυριούνης): Κωνσταντινόπουλος, Η. Γιαννόπουλος, 20 (1)π, 12ρ, Δ. Κλεφτάκης 2, Οικονόμου 18 π. 16ρ, Καμαρινός 5 (1), Ταχισβίλι 2, Καραγιαννίδης 9, Πολιτόπουλος 1, Χ. Γιαννόπουλος 7, Μιχόπουλος, Κύζιλης.

Νίκη στην παράταση για
Γλαύκο επί του ΣΔΥ Τρίπολης

Στο άλλο ματς ο Γλαύκος παίζοντας για την ιστορία του νίκησε με 75-73 στην παράταση τους Δρομείς Τρίπολης και τους έριξε στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη, με τους Δρομείς να προηγούνται με 63-67 και τον Τσακίρη των γηπεδούχων με τρίποντο και φάουλ, να ισοφαρίζει σε 67-67 και να στέλνει το ματς στην παράταση!
Γλαύκος - ΣΔΥ Τρίπολης 75-73 (παρ.)
Δεκάλεπτα: 18-19, 34-42, 54-55, 67-67 (κ.α.), 75-73
Διαιτητές: Σκαλτσής, Αργυρούδης
ΓΛΑΥΚΟΣ (Γκοργκόλης, Πολίτης): Χουλιάρας 1, Τσακίρης 25(2), Διαμαντόπουλος 10(1), Σταθόπουλος 8(2), Ροκανάς 3(1), Παρασκευόπουλος 2, Παλλαδινός 9(1), Σιδάς 4 , Σταμίρης 13.
ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Αλικάκος): Κοκκόρης 7, Μάντικος 15(3), Καλαμπόγιας, Μπαλής 24(2), Σπυράκος, Αγγουράς 15, Σακελλαράκος 5(1), Καρλής 7, Σταματόπουλος.