Πέμπτη, 28 Απριλίου 2022 11:21

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Δεύτερη ήττα για τον Αρι Καλαμάτας, 73-33 από Πιερικό Αρχέλαο

Τη δεύτερη ήττα στο 36ο πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ νεανίδων, που γίνεται στη Θεσσαλονίκη, γνώρισε χθες το μεσημέρι ο Αρις Καλαμάτας με σκορ 73-33 από τον Πιερικό Αρχέλαο, που με αυτή τη νίκη προκρίθηκε στην τετράδα της διοργάνωσης, όπως και ο Παναθλητικός, που νίκησε στην πρεμιέρα τον Αρι Καλαμάτας και στη δεύτερη μέρα των αγώνων, κέρδισε και τα Ιωάννινα με 62-32.

Στο χθεσινό ματς, η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με 8-0 στα πρώτα λεπτά, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα.
Ο Άρις σημείωσε το πρώτο του καλάθι επτά λεπτά μετά την έναρξη με σουτ της Χρονοπούλου, όμως ο Πιερικός Αρχέλαος έφθασε σε διψήφια διαφορά (14-3, 9′) «καθαρίζοντας» από την αρχή τον αγώνα.
Δεκάλεπτα: 3-17, 13-34, 24-57, 33-73
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Ηλιόπουλος-Κωνής
ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπακογιάννης-Παπαδόπουλος): Ευτυχιάκου 16(1), Χρονοπούλου 6, Κορδονούρη 2, Κυριακοπούλου, Ποντίκη 5, Κάρτσωνα, Μπρούμα, Παπαδοπούλου 4.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσάτσας-Ξηρομερίτης): Γεωργιάδου 2, Γελαστοπούλου 5, Κιολέογλου Ν. 16(2), Αλμπάνη 4, Δημουλιού 14(2), Παπανικολάου 5, Κιολέογλου Π. 8, Στράτου 6, Κοκκάλη, Ζαμάνη 5, Σισμανίδου, Ζαρκανέλα 8.

Σήμερα με Ιωάννινα

Ο Αρις Καλαμάτας θα αντιμετωπίσει σήμερα στις 12 το μεσημέρι τα Ιωάννινα για την 3η αγωνιστική, με σκοπό μια νίκη γοήτρου στην τελική φάση του πρωταθλήματος στα γήπεδα του Επταπυργίου, όπου συμμετέχουν οι οχτώ καλύτερες ομάδες της Ελλάδας χωρισμένες σε δύο ομίλους.