Σάββατο, 30 Απριλίου 2022 09:03

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Ηττα για τον Αρι Καλαμάτας από τις Εσπερίδες Καλλιθέας

Την ήττα με το ευρύ 76-22 από τις Εσπερίδες Καλλιθέας γνώρισε χθες το πρωί ο Αρις Καλαμάτας στη Θεσσαλονίκη, εκεί όπου από την Τρίτη διεξάγεται το πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ νεανίδων.

Η μεσσηνιακή ομάδα θα διεκδικήσει έτσι την 7η θέση σήμερα στις 9.30 το πρωί με τα Ιωάννινα, που ηττήθηκαν χθες από τον Ιπποκράτη Κω με 56-37. Για την 5η θέση θα μονομαχήσουν σήμερα στις 11.30 το πρωί ο Ιπποκράτης και οι Εσπερίδες.

Θυμίζουμε ότι η μεσσηνιακή ομάδα κατέλαβε την 4η θέση στον β’ όμιλο με Παναθλητικό, Πιερικό Αρχέλαο και Ιωάννινα και πήγε στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8. Μετά τη νέα χθεσινή ήττα, θα προσπαθήσει να αποφύγει την τελευταία θέση της διοργάνωσης, στην οποία συμμετέχουν οι 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.
Οσον αφορά το ματς με τις Εσπερίδες, η ομάδα της Καλλιθέας πήρε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή με ένα 12-0 και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ως το τέλος της αναμέτρησης. Με double double άφησε το παιχνίδι η Μαρκέλλα Σταμούλου με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Τσάνταλη-Κανελίδης
Δεκάλεπτα: 23-5, 43-10, 66-18, 78-22
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δήμου): Στολίγκα 6, Αρσενιάδου 4, Μέτσο 6, Τσουρντού 4, Καρδιασμένου 4, Ντάκα 7(1), Κοσκινά 8, Αναστασάκου 7, Σταμούλου 19, Μαργέλου 13, Κωστάκη, Αγραφιώτη
ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ(Μπακογιάννης-Παπαδόπουλος): Ευτυχιάκου 2, Χρονοπούλου 4, Κορδονούρη 2, Κυριακοπούλου 4, Ποντίκη, Κάρτσωνα, Μπρούμα 2, Παπαδοπούλου 8