Τετάρτη, 01 Ιούνιος 2022 20:36

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Στον τελικό ο Πολύβιος, 57-51 τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων (βίντεο)

Την πρόκριση στον τελικό της Α1 κατηγορίας μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ πανηγύρισε πριν από λίγο ο Πολύβιος, καθώς επικράτησε στη Μεγαλόπολη με 57-51 του Γ.Σ. Γαργαλιάνων στο τρίτο και τελευταίο ματς των δύο ομάδων και έκανε το 3-2 στις νίκες.

Ετσι θα διεκδικήσει τον τίτλο, με αντίπαλο την Καλαμάτα '80, που ξεπέρασε με σκορ 3-1 το εμπόδιο του Γ.Σ. Μεσσήνης. Οι τελικοί ξεκινούν αυτή την Κυριακή στην Τέντα με το σκορ στο 1-1 (πρωταθλήτρια αναδεικνύεται η ομάδα που θα φθάσει πρώτη στις τρεις νίκες).

Ο Πολύβιος ξεκίνησε τη σειρά των ημιτελικών με το σκορ στο 2-0 (μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής σεζόν), αλλά ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων, επικράτησε στα δύο πρώτα ματς και έτσι όλα θα κρίνονταν σήμερα στο κλειστό της αρκαδικής πόλης, όπου βρέθηκαν 500 φίλαθλοι, εκ των οποίων 100 από τους Γαργαλιάνους, δημιουργώντας όμορφη ατμόσφαιρα.

Η κρισιμότητα του αγώνα δεν επέτρεψε πάντως να παιχτεί καλό μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη. Ο Πολύβιος διατηρούσε από το ξεκίνημα το προβάδισμα και προηγήθηκε με δέκα πόντους διαφορά (22-12), αλλά ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων μπόρεσε να πάει στο ημίχρονο με τη διαφορά στο -3 (28-25).

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 25' με διαφορά 12 πόντων (39-27), όμως με σερί 7-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 39-34, ενώ πλησίασαν και στον πόντο (42-41) με έξι πόντους του Γιαννόπουλου, οχτώ λεπτά πριν το φινάλε. Ο Τρυφωνόπουλος ωστόσο, απάντησε με πέντε σερί πόντους και έκανε το 47-41.

Τρυφωνόπουλος και Γιαννόπουλος σήκωσαν το βάρος στο σκοράρισμα και ο πρώτος σημείωσε ένα κρίσιμο τρίποντο με το σκορ στο 49-45, δίνοντας προβάδισμα 7 πόντων στον Πολύβιο.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά στους τρεις (52-49), αλλά ο σέντερ Κουτίβας ένα λεπτό πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, πέτυχε το δεύτερο και πιο κρίσιμο τρίποντο του στο ματς και έγειρε ουσιαστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, ανεβάζοντας τη διαφορά στους έξι (55-49). Ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων δεν είχε πλέον άλλες απαντήσεις και το 57-51 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 28-25, 42-35, 57-51

Το ματς διαιτήτευσαν οι Ρίζος, Τσούβαλης.

ΠΟΛΥΒΙΟΣ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος): Ανδριόπουλος, Τζιούβελης 11, Τρυφωνόπουλος 15 (2), Θεοδωρόπουλος 3, Κωτσόπουλος 4, Τσικούρης 2, Γεωργανάς 6, Σιαμπής, Κυριακόπουλος 9 (1), Κουτίβας 7 (2)

Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Αντώνης Κούτρης): Λαφτσίδης 7, Ν. Τσαγκάρης, Λ. Τσαγκάρης 3 (1), Γιαννόπουλος 12, Τσαγκάνης 4, Καλεμτζάκης 11 (1), Κρεκούκιας 2, Αναστασόπουλος 5 (1), Σιδέρης 3 (1), Βούλγαρης 5.