Δευτέρα, 10 Οκτώβριος 2022 13:38

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΓΑΛΗΝΗ ΑΧΑΪΑΣ 58-47: Νικηφόρα πρεμιέρα με καλό δεύτερο ημίχρονο

Κάθε πρεμιέρα κρύβει ως γνωστόν παγίδες και η Καλαμάτα B.C. κατάφερε να τις αποφύγει, ξεκινώντας ιδανικά το πρωτάθλημα της Γ' εθνικής μπάσκετ.

Η μεσσηνιακή ομάδα νίκησε χθες στην Τέντα με 58-47 τη νεοφώτιστη στην κατηγορία Γαλήνη, η οποία στο πρώτο ημίχρονο δυσκόλεψε τους γηπεδούχους και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, μόλις τρεις πόντους πίσω (24-21).
Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο η εικόνα άλλαξε Η Καλαμάτα B.C., αφού ξεπέρασε το άγχος της πρώτης αγωνιστικής, επέβαλε το ρυθμό της και έφθασε δίκαια στη νίκη.
Η ομάδα του Παύλου Νώντα ήταν άστοχη στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Τσουλέας το πήρε... επάνω του και με συνεχόμενους πόντους έχτισε διψήφια διαφορά για τους γηπεδούχους.
Ο Μανιάτης μπασκετμπολίστας ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους και τρία τρίποντα, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Διαμαντόπουλος (11). Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε στο σκοράρισμα ο Παπαβασιλόπουλος με 13 πόντους.

Στα αξιοσημείωτα η παρουσία αρκετού κόσμου στην Τέντα, με τους παίκτες της Καλαμάτας B.C. να πηγαίνουν στο φινάλε στην πλευρά των φανατικών φιλάθλων και να τραγουδούν όλοι μαζί.
Τα δεκάλεπτα: 13-10, 24-21, 40-32, 58-47
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C (Νώντας): Χατζηαγγέλου, Διαμαντόπουλος 11(1), Παπαντωνίου 5(1), Καραβάνας 3(1), Τσουλέας 19(3), Περρωτής 3, Καλογερόπουλος 6, Οικονομίδης 5, Μανωλάκης, Μπάκας 4
ΓΑΛΗΝΗ ΑΧΑΪΑΣ (Γιαννόπουλος): Βεργανελάκης 3, Καραγιάννης 2, Κάλλης 6 (1), Παπαβασιλόπουλος 13, Εφέπουλος 3 (1), Επικιός 9 (1), Κουκουλομάτης 7, Λαμπρόπουλος 4\