Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2022 12:54

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ - Α.Ε. ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ 69-65: Δύο στα δύο στη Γ' εθνική!

Μετά το διπλό στην Αγία Παρασκευή, ήρθε και η εντός έδρας νίκη για το Δίωνα.

Η ομάδα της Κυπαρισσίας στο πρώτο ματς ενώπιον του κοινού της, για τη Γ' εθνική, λύγισε με σκορ 69-65 την αντίσταση της Α.Ε. Γλαύκου Εσπέρου και μετρά δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στον 1ο όμιλο.
Οπως και η Καλαμάτα B.C, με την οποία θα αναμετρηθεί την προσεχή Κυριακή στην Τέντα στο πρώτο μεσσηνιακό ντέρμπι της σεζόν.
Στο χθεσινό ματς ο Δίων βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 4 πόντους (14-18), αλλά κατάφερε να πάει στο ημίχρονο για τα αποδυτήρια με προβάδισμα (34-30), το οποίο διατήρησε και στα επόμενα δεκάλεπτα, παίρνοντας μια δύσκολη, αλλά δίκαιη νίκη.
Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Καστανιώτης με 18 πόντους. Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν για το Δίωνα και οι Ντάκοβιτς (15), Τζαγισβίλι (14), Για τους φιλοξενούμενους "διψήφιος" ήταν μόνο ο Ροκανάς με 10 πόντους.
Το ματς διαιτήτευσαν οι Ανδρεόπουλος και Αδαμόπουλος.
Τα δεκάλεπτα:14-18, 34-30, 53-48, 69-65.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μυριούνης): Βαλιώτης 3, Καμαρινός 9(2), Τζαγισβίλι 14(1), Καστανιώτης 18, Μιχόπουλος, Πολιτόπουλος 8(1), Μπακόλιας, Κλεφτάκης, Ντάκοβιτς 15(3), Γιαννόπουλος 2.
Α.Ε. ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 7, Σερέτης 7, Σταθόπουλος 7 (2), Ροκανάς 10, Σταμούλης, Θανόπουλος, Καραγγελής 9, Αγγελόπουλος 5, Χρ. Αργυρόπουλος 4.