Πέμπτη, 27 Οκτώβριος 2022 11:29

Η παθιασμένη Καλαμάτα '80 έκανε σεφτέ στη Γ' εθνική

Τα νιάτα και ο ενθουσιασμός νίκησαν την εμπειρία ή αλλιώς η Καλαμάτα '80 την Καλαμάτα B.C. στο μεσσηνιακό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ' εθνικής μπάσκετ.

Η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα επικράτησε στην Τέντα με 59-47 της αήττητης μέχρι χθες Καλαμάτας B.C. και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην επιστροφή στις εθνικές κατηγορίες, μετά από τέσσερα χρόνια.
Η Καλαμάτα '80 είχε ξεκινήσει με τρεις ήττες το πρωτάθλημα και η Καλαμάτα B.C. με τρεις νίκες, αλλά σε τέτοια ματς η φόρμα δεν αρκεί. Μετρούν το πάθος, η ψυχή και η θέληση, στοιχεία που είχε η Καλαμάτα '80 και εκμεταλλεύτηκε την κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν οι αντίπαλοί τους.

Με +14 στο ημίχρονο

Οι παίκτες του Παύλου Νώντα έκαναν... ρεκόρ λαθών, ενώ ήταν και ιδιαίτερα άστοχοι. Κάτι που μαρτυρούν και οι 47 πόντοι. Οχι, ότι η Καλαμάτα '80 έθελξε επιθετικά, αλλά είχε περισσότερη αγωνιστικότητα και ένταση στο παιχνίδι της,κερδίζοντας δίκαια το ντέρμπι που αν και Τετάρτη, παρακολούθησαν εκατοντάδες φίλαθλοι.
Η Καλαμάτα B.C. πέτυχε το πρώτο καλάθι του ματς και προηγήθηκε με 9-5 και 10-11, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με προβάδισμα δύο πόντων υπέρ της Καλαμάτας '80 (14-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Καλαμάτα '80 με καλάθι και φάουλ του Μπάμπη Παυλόπουλου προηγήθηκε για πρώτη φορά με έξι πόντους (23-17). Η B.C. μείωσε σε 23-21, αλλά η συνέχεια άνηκε στην Καλαμάτα '80. Ο Βούλγαρης με φόλοου έκανε το 29-22, στο 2.50 πριν το ημίχρονο. Ο Παύλος Νώντας στα τάιμ άουτ έβαζε τις φωνές στους παίκτες του, θέλοντας να τους αφυπνίσει., αλλά η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους στο ημίχρονο (36-22).

Χωρίς καλάθι 7 λεπτά!

Η Καλαμάτα B.C. είχε κολλήσει επιθετικά στους 22 πόντους και ξεκόλλησε μετά από 4, 5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο όπου μείωσε σε 38-24. Από την άλλη και η '80 δεν έβρισκε λύσεις στην τρίτη περίοδο, όπου πέτυχε μόνο 8 πόντους και δέχτηκε 12. Η διαφορά κατέβηκε έτσι στους 10 (44-34) με την Καλαμάτα B.C. να μειώνει και στους 8 (47-39) με τρίποντο του Καραβάνα στην τέταρτη περίοδο.
Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν όμως να είναι άστοχοι και να κάνουν λάθη και η Καλαμάτα '80 διατηρούσε το προβάδισμα. Με το σκορ στο 53-45 (1.45 πριν το τέλος) ο Σκοπέτος πέτυχε ένα τρίποντο από πολύ μακριά για το 56-45 και τελείωσε τις όποιες ελπίδες της B.C. για επιστροφή στο ματς.
Οι νικητές είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Χρονόπουλο (15) που ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, Σκοπέτο, Μπ. Παυλόπουλο και Μπαλόπουλο, οι οποίοι σημείωσαν από 10 πόντους.
Στον αντίποδα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαντωνίου με 14.