Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2022 15:40

ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 75- 71: Δεύτερη ήττα στη σεζόν

Τη δεύτερη ήττα της γνώρισε χθες στην Κόρινθο η Καλαμάτα B.C. από τον Παλαιμών Κορίνθου με 75-71. Η καλαματιανή ομάδα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ και ήταν πίσω με 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και ενώ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με επτά πόντους (34-27), η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους στο ημίχρονο (46-27) εξαιτίας δύο αντιαθλητικών φάουλ και δύο τεχνικών ποινών στην καλαματιανή ομάδα.
Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό πως στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σούταραν 15 βολές και μόλις 2 η Καλαμάτα B.C.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το σθένος να επιστρέψουν στο παιχνίδι και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 56-44.
Η αντεπίθεση των ασπρόμαυρων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και μάλιστα λίγο πριν το φινάλε η Καλαμάτα B.C. μείωσε στους δύο πόντους (73-71), όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.
Διαιτητές: Βάγγαλης – Διολατζής
Δεκάλεπτα: 20 – 14, 46 – 27, 56 – 44, 75 – 71
ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Ιμπραημάκης Ε., Ρουμελιώτης Ι): Συνετός 6, Μπάρδας 12(2), Πρεδάρης 6(2), Μπήλιος 2, Μουλάς 5, Πατερούδης , Τζάιδας 19(1), Τσιαμπάς 11(2), Πάσμα, Μπένος 12, Πατουχέας 2, Καραγέωργος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας – Σπυρόπουλος): Πετρίδης, Χατζηαγγέλου 3(1), Οικονομίδης 11(1), Διαμαντόπουλος 16(3), Παπαντωνίου 16(4), Καραβάνας 5(1), Τσουλέας 7, Περρωτής 8, Κουρανος, Γκιγκαούρι, Μανωλάκης, Μπάκας 5.