Δευτέρα, 05 Δεκέμβριος 2022 14:19

ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 59-63: Πρώτη εκτός έδρας νίκη

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε χθες το βράδυ από το Αστρος η Καλαμάτα '80, καθώς επικράτησε με 63-59 του Πήγασου Θυρέας.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την καλαματιανή ομάδα και δεύτερη σερί, ύστερα από αυτή στο ντέρμπι με το Δίωνα Κυπαρισσίας
Ενα σημαντικό διπλό για την Καλαμάτα '80 στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή, καθώς ο Πήγασος είναι μία από τις ομάδες που θέλει να βάλει από κάτω στη βαθμολογία.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-17, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Αλέξη Κορογώνα ανέβασαν την απόδοσή τους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με προβάδισμα έξι πόντων (31-37). Ο Πήγασος έβγαλε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (46-43). Το ματς ήταν ντέρμπι και όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Η Καλαμάτα '80 με τρίποντο του Σκοπέτου πέρασε μπροστά 60-59, στα 32 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Ο Πήγασος δεν μπόρεσε στη συνέχεια να βρει στόχο στις επιθέσεις που έκανε και η Καλαμάτα '80 με 3 στις 4 εύστοχες βολές του Ανδριανόπουλου, πήρε τη νίκη με 63-59.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 31-37, 46-43, 59-63
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Kοψαύτης - Γεννιάς): Ταβάνι, Κόκκορης 7 (1), Κοψαύτης 24 (1), Μίλιτς 10 (2), Μαυρίας 3, Σέπος 4, Μεσίνης, Κιουρτζίδης 11
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 11 (1), Χρονόπουλος 4 (1), Καρούτας 5 (1), Χ. Παυλόπουλος 8, Ζύμπας 2, Ανδριανόπουλος 10 (1), Κομπότης Σκοπέτος 14 (2), Μήλας, Βούλγαρης 10, Πετρόπουλος.