Δευτέρα, 05 Δεκεμβρίου 2022 15:25

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - Α.Ε. ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ 75-76: Εχασε με τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης!

Ηττα με... απίστευτο τρόπο χθες στην Τέντα για την Καλαμάτα B.C.!

Η καλαματιανή ομάδα ηττήθηκε στην παράταση από τον Γλαύκο Εσπερο με 76-75, δεχόμενη τρίποντο ακριβώς στην εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου.
Ετσι η ομάδα του Παύλου Νώντα υποχώρησε στην 6η θέση και είδε την Πατρινή ομάδα να την προσπερνά στη βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι ήταν νευρικοί στο πρώτο ημίχρονο, με πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και πολλά αβίαστα λάθη. Ετσι οι Πατρινοί πήραν κεφάλι στο σκορ και ήταν μπροστά με 12 πόντους στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο οι ασπρόμαυροι έσφιξαν την άμυνα τους, περιόρισαν τα λάθη και ροκάνισαν τη διαφορά. Το ματς στα τελευταία λεπτά πήγαινε πόντο πόντο και εν τέλει οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ 66-66.
Η Καλαμάτα B.C. με ένα 5-0 στο ξεκίνημα της παράτασης προηγήθηκε με 71-66, όμως εκεί έπαθε... μπλάκ άουτ και ο Γλαύκος Εσπερος την έφτασε στο σκορ.
Στα έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος με δύο βολές ο Παπαντωνίου έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του (75-73).
Ομως στο λιγοστό χρόνο που απέμενε οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρίποντο με ταμπλό με τον Ροκανά ακριβώς στην εκπνοή και με πολλή δόση τύχης “έκλεψαν” το ροζ φύλλο αγώνα από την καλαματιανή ομάδα!
Δεκάλεπτα: 18-17, 24-36, 44-49, 66-66, 75-76
Διαιτητές: Ραχιώτης, Δημουλάς
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Χατζηαγγέλου 11, Οικονομίδης 1 , Διαμαντόπουλος 7, Παπαντωνίου 18 (2), Καραβανάς 5, Τσουλέας 8 (2), Περρωτής 17, Μανωλάκης 2, Μπάκας 6.
Α.Ε. ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 6 (2), Σερέτης 2, Θωμόπουλος 7, Σταθόπουλος 2, Ροκανάς 9 (1), Γκουντουβάς 13 (3), Πανόπουλος 1, Καραγγελής 8, Αγγελόπουλος 8, Αργυρόπουλος, Μπόγρης 10, Κρέμιτς 10.