Δευτέρα, 12 Δεκεμβρίου 2022 13:28

ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΚΟΡΙΝΘΟΥ - ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 84-75: Επεσε από την κορυφή

Με... άδεια χέρια έφυγε από την Κόρινθο ο Δίων Κυπαρισσίας, καθώς ηττήθηκε με 84-75 από τον τοπικό Παλαίμωνα στο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ' εθνικής.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το Δίωνα εκτός Μεσσηνίας και τον έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας, στην οποία βρίσκονται πλέον μόνοι οι γηπεδούχοι. Η ομάδα της Κορίνθου έχει 18 βαθμούς και ακολουθούν με 17 Δίων, Νήαρ Ηστ, Αγία Παρασκευή, Παναχαϊκή και Α.Ε. Γλαύκου Εσπέρου.
Ο Παλαίμων βρέθηκε σε ΄πολύ καλή μέρα και μετά το 24-20 του πρώτου δεκαλέπτου, πήρε διψήφια διαφορά (46-31) στο ημίχρονο, την οποία διατήρησε και στο επόμενο δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια του Δίωνα να επιστρέψει στο ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πανηγύρισαν την 8η φετινή νίκη.
Διαιτητές: Λογοθέτης, Λιόνας
Δεκάλεπτα: 24-20, 46-31, 61-51, 84-75
ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΚΟΡΙΝΘΟΥ: Καταγεώργος, Μπάρδας 19(4), Πρεδάρης 6(2), Μπήλιος 11(2), Μουλάς 6, Πατερούδης 2 , Τζάιδας 11, Τσιαμπάς 12(1), Σάμαρης, Μπένος 8, Πατουχέας 9(2), Σέγκας.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Ντάκοβιτς 11, Βαλιώτης, Κυζίδης, Κίτσος, Καμαρινός 14(1), Τσαγισβίλι 6, Καστανιώτης 19(1), Μιχόπουλος, Πολιτόπουλος 10(3), Μπακόλιας 2, Κούνας 2, Γιαννόπουλος 11(1).