Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2022 15:13

Πρώτη εντός έδρας ήττα για Δίωνα από Παναχαϊκή

Την ήττα με σκορ 55-57 από την Παναχαϊκή γνώρισε χθες ο Δίων Κυπαρισσίας στο ντεμπούτο του Γιώργου Διαμαντόπουλου στον πάγκο.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη μεσσηνιακή ομάδα ενώπιον του κοινού της και δεύτερη σερί ύστερα από αυτή με τον Παλαίμωνα Κορίνθου.
Ετσι ο Δίων υποχώρησε στην 6η θέση, αλλά απέχει μόλις ένα βαθμό από την κορυφή του 1ου ομίλου της Γ' εθνικής μπάσκετ στην οποία βρίσκονται πέντε ομάδες! Μία από αυτές είναι και η Παναχαϊκή, που πανηγύρισε την 8η φετινή νίκη, επιβεβαιώνοντας την ανοδική της πορεία.
Το ματς ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με ελάχιστο προβάδισμα (14-13). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (27-36).Ο Δίων μείωσε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (43-47) και προσπάθησε για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά οι Πατρινοί πανηγύρισαν στο φινάλε τη νίκη με σκορ 57-55.
Στο Δίωνα στοίχισαν οι σημαντικές απουσίες των Καμαρινού και Γιαννόπουλου.
Διαιτητές: Σιδέρης-Κουλουμπαρίτσης.
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 27-36, 43-47, 55-57
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Διαμαντόπουλος): Βαλιώτης 10, Τζαγισβίλι 6(1), Μπακολιάς 9, Κούνας 7, Πολιτόπουλος 4, Καστανιώτης 15 (1), Ντάκοβιτς 4, Μπουσιούτας, Κίζηλης, Μιχόπουλος, Κίτσος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας): Νικολάου 8, Γκόβας 21 (4), Βουρνάς 5, Λυμπερέας 5, Τριπολίδης 10 (2), Μαναβόπουλος 5, Μοσχοβάκης 3, Μπίρμπας,