Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2022 16:51

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 - ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 77-76: Μεγάλη νίκη κόντρα στον πρωτοπόρο

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο 2022 η Καλαμάτα '80, καθώς νίκησε στην Τέντα τον πρωτοπόρο Παλαίμωνα Κορίνθου με 77-76.

Οι "λύκοι" κοίταξαν στα μάτια μια ομάδα που μετρούσε 8 νίκες σε 10 αγώνες στον 1ο όμιλο της Γ' εθνικής. Το ματς ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-18) και να πηγαίνουν στο ημίχρονο στο -3. Η ομάδα της Κορίνθου κράτησε το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο (58-63), αλλά όλα φαίνονταν ότι θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες.
Η Καλαμάτα '80 με δύο εύστοχες βολές του Σκοπέτου πέρασε μπροστά στο σκορ με 77-76 στα οχτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Οι Κορίνθιοι έκαναν λάθος όμως στην επαναφορά και στη συνέχεια φάουλ στον Ανδριανόπουλο που αστόχησε και στις δύο βολές, αλλά ο Παλαίμων δεν μπόρεσε να βρει στόχο στη συνέχεια για να πάρει το ματς. Ετσι οι Μεσσήνιοι πανηγύρισαν την πέμπτη νίκη στο τελευταίο ματς του πρώτου γύρου.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-41, 58-63, 77-76
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 2, Χρόνοπουλος 15 (3), Καρούτας 3 (1), Τσικούρης 6, Παυλόπουλος 6 (1), Ζύμπας, Μουργής 12 (2), Ανδριανόπουλος, Κομπότης 4, Σκοπέτος 17 (1), Αλοίμονος, Βούλγαρης 12.
ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Ιμπραημάκης): Συνετός 9, Μπάρδας 6 (2), Πρεδάρης 2, Μπήλιος 8 (1), Μουλάς 20 (2), Τζάιδας 16, Τσιαμπάς 5, Μπένος 9, Πατουχέας 1.