Δευτέρα, 09 Ιανουαρίου 2023 17:51

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 85-82: Μεγάλη νίκη στην παράταση (φωτό)

Οπως τελείωσε το 2022, έτσι ξεκίνησε το 2023 η Καλαμάτα ‘80.

Οι “λύκοι” μετά τον πρωτοπόρο Παλαίμωνα Κορίνθου νίκησαν χθες στην Τέντα και την Παναχαϊκή, μία ακόμα ομάδα που μέχρι πρότινος ήταν στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ. Η Καλαμάτα ‘80 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στην παράταση με σκορ 85-82, καθώς ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος με 74-74.
Οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά, αλλά οι Πατρινοί μπόρεσαν στο φινάλε, όχι μόνο να ισοφαρίσουν σε 72-72, αλλά και να προηγηθούν με 72-74, 15 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.
Σε αυτό το σημείο οι διαιτητές διέκοψαν προσωρινά το ματς λόγω της έντασης στον αγωνιστικό χώρο και των αποδοκιμασιών του κόσμου για τις διαιτητικές αποφάσεις. Η Καλαμάτα ‘80 με δύο βολές του Χρονόπουλου έστειλε τον αγώνα στην παράταση, καθώς η Παναχαϊκή δεν σκόραρε στην τελευταία της επίθεση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα πήρε τη μεγάλη νίκη, παρότι αγωνιζόταν χωρίς Βούλγαρη, Σκοπέτο, Μουργή και Κομπότη που είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ!

Η Καλαμάτα ‘80 έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Ενδεικτικά να αναφέρουμε ότι η Παναχαϊκή εκτέλεσε 44 βολές έναντι 25 της μεσσηνιακής ομάδας.
Διαιτητές: Γαραντζιώτης, Δημουλάς.
Δεκάλεπτα: 25-16, 39-35, 57-49, 74-74 (κ.α.), 85-82
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80: Μουργής 13 (1), Βούλγαρης 16, Σκοπέτος 17 (1), Μπαλόπουλος 17 (2), Παυλόπουλος 2, Χρονόπουλος 8 (2), Αλοίμονος 6, Ανδριανόπουλος 2, Πετρόπουλος 4.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας): Τριπολίδης 2, Νικολάου 15, Βουρνάς 20, Μαναβόπουλος 10, Γκόβας 32 (3), Βανδώρος 3, Λυμπερέας, Λαμπρόπουλος, Κούτρας.