Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2023 12:42

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ 80-51: Παράσταση για έναν ρόλο

Σε τροχιά πλέι οφ ανόδου παραμένει η Καλαμάτα B.C, καθώς μετά τη νίκη στην Πάτρα με τη Γαλήνη, κέρδισε χθες στην Τέντα και την Ερμιονίδα με σκορ 80-51.

Η ομάδα του Παύλου Νώντα μετέτρεψε το ματς σε παράταση για έναν ρόλο, φθάνοντας στη πιο ευρεία φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής μπάσκετ.
Ο τεχνικός της Καλαμάτας B.C. προφύλαξε μάλιστα τους Μπάκα και Παπαντωνίου, που ήταν στην 11άδα, αλλά δεν αγωνίστηκαν, αφού προέρχονταν από τραυματισμό.
Στα αξιοσημείωτα η πρώτη φετινή συμμετοχή του 16χρονου Θοδωρή Πετρίδη. Το μόνο αρνητικό ο τραυματισμός του Οικονομίδη.

Ο μπασκετμπολίστας της Καλαμάτας B.C. υπέστη διάστρεμμα στο πρώτο ημίχρονο και δεν αγωνίστηκε ξανά. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα ωστόσο, να κερδίσουν την Ερμιονίδα και πλέον ετοιμάζονται με καλή ψυχολογία για το μεσσηνιακό ντέρμπι με το φιλόδοξο Δίωνα στην Κυπαρισσία.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-26, 62-37, 80-51
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Πετρίδης, Μαργέλης 17 (1), Οικονομίδης 6, Διαμαντόπουλος 11 (1), Καραβάνας 10 (3), Μπαλής 12 (2), Περρωτής 4, Καλογερόπουλος 12, Γκιγκαούρι, Μανωλάκης 8.
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Καλαϊτζάκης): Αγγελής 4, Χονδρόπουλος 14 (3), Χάσα 12, Κατσάβελας 8 (1), Πουλής 4, Ιωάννου 3 (1), Μπινιάρης 3, Κοντογιάννης 2, Λούζης 1.