Δευτέρα, 23 Ιανουάριος 2023 15:02

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 – Α.Ε. ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ 42-59: Πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο (φωτό)

Την ήττα στην έδρα της γνώρισε χθες η Καλαμάτα ‘80 από την Α.Ε. Γλαύκου Εσπερου για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Η καλαματιανή ομάδα ηττήθηκε με 59-42 από την Πατρινή ομάδα στην Τέντα και παρέμεινε στην 8η θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο +9, ενώ το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με δύο πόντους διαφορά (29-27). Στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης όμως το σκηνικό άλλαξε με τον Γλαύκο να δυναμώνει στην άμυνα και με ένα σερί 20-4, να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 14 πόντους διαφορά. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την Πατρινή ομάδα να ελέγχει τον ρυθμό και να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Τέντα.

Δεκάλεπτα: 20-11, 29-27, 33-47, 42-59
Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Χρ. Γεωργόπουλος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 5 (1), Χρονόπουλος 10, Αλεξανδρόπουλος, Παυλόπουλος 4, Μούργης 5, Ανδριανόπουλος 3, Κομπότης 2, Σκοπέτος 5, Αλοίμονος, Βούλγαρης 8.
ΓΛΑΥΚΟΣ (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 3, Σερέτης, Σταθόπουλος, Ροκανάς 13 (2), Θωμόπουλος 7 (1), Πανόπουλος, Κουνάδης 2, Καραγγελής 5 (1), Αργυρόπουλος 16, Μπόγρης 13(1), Κρέμιτς, Γκουντουβάς.