Δευτέρα, 06 Φεβρουαρίου 2023 16:17

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 - ΝΗΑΡ ΗΣΤ 63-73: Λύγισε στο τέλος από την πρωτοπόρο (φωτό)

Την ήττα με σκορ 63-73 από την Νήαρ Ηστ γνώρισε χθες στην Τέντα η Καλαμάτα '80.

Η διαφορά των 10 πόντων δεν μαρτυρά, ωστόσο, την εικόνα της αναμέτρησης αφού το ματς ήταν ντέρμπι.
Οι "λύκοι" κοίταξαν στα μάτια την πρωτοπόρο του 1ου ομίλου της Γ' εθνικής μπάσκετ και προηγήθηκαν μάλιστα και με 11 πόντους διαφορά (51-40) στην 3η περίοδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο στο 30' και στην τελευταία περίοδο φάνηκε η εμπειρία.

Η Νήαρ Ηστ είχε τις λύσεις στην επίθεση και πανηγύρισε την 5η νίκη σε ισάριθμα ματς μέσα στο 2023, με την οποία παραμένει μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα η Καλαμάτα '80 είναι στην 8η θέση και θα δώσει μάχη για την παραμονή στα πλέι άουτ.
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 36-45, 56-54, 63-73
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 7 (1), Χρονόπουλος, Πετρόπουλος, Τσικούρης 4, Παυλόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος 4, Μουργής 14 (2), Ανδριανόπουλος 4, Κομπότης 7 (1), Σκοπέτος 9 (2), Μήλας 4, Βούλγαρης 8 (1).
ΝΗΑΡ ΗΣΤ: (Καραμπάς, Σκέντζος): Μπάρμπας 6, Τσέλιος, Καραμίντζος 12, Τηλιόπουλος 12 (3), Αουτερβάλ 7 (1), Κουπίδης, Οικονόμου 6 (1), Νικολαϊδης 2, Δημητρίου 11, Αγγελόπουλος 8, Γιανναλέτσος 6, Καψάλης 3 (1).