Δευτέρα, 13 Μαρτίου 2023 13:34

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014- ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 80-77 (παρ.): Εχασε δικό του ματς!

Ηττα - σοκ γνώρισε χθες στην Πάτρα από τον νεανικό Προμηθέα 2014 ο Δίων Κυπαρισσίας με σκορ 80-77 στην παράταση, καθώς το κανονικό ματς ολοκληρώθηκε ισόπαλο 67-67.

Η μεσσηνιακή ομάδα έχασε δικό της ματς, καθώς στο ημίχρονο είχε διαφορά 20 πόντων (27-47), όπως και στο 30' (40-60) και τίποτα δεν έδειχνε ότι οι γηπεδούχοι που θα διεκδικήσουν την παραμονή, θα μπορούσαν να επιστρέψουν. Και όμως ο Προμηθέας στην τελευταία περίοδο πέτυχε 27 πόντους και δέχτηκε μόνο 7, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Εκεί με τη ψυχολογία πλέον στα ύψη ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή, που βάζει σε κίνδυνο τη συμμετοχή του Δίωνα στα πλέι οφ ανόδου.
Η ομάδα της Κυπαρισσίας παραμένει μεν στην 4άδα, αλλά έχει πλέον μόνο ένα βαθμό διαφορά από την 5η Παναχαϊκή, με την οποία θα αναμετρηθεί την τελευταία αγωνιστική στην Πάτρα. Αν κέρδιζε χθες θα είχε και το περιθώριο μιας ήττας στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.
Δεκάλεπτα: 10-24, 27-47, 40-60, 67-67 (κ.α.), 80-77
Διαιτητές: Πετράκης, Αλεξόπουλος
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Χουντής): Καλλιακούδας 11(3), Αδαμόπουλος 4, Γοργότσης 12, Βασιλείου 23(3), Πρέκας 3, Γρύλλης 14(2), Βλάσσης 13(1), Καναβός.
ΔίΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Διαμαντόπουλος): Καμαρινός 20(6), Πελεκάνος 22(1), Κούνας 4, Καστανιώτης 13, Μουρατίδης 8(2), Ποντόπουλος 4, Μπακόλιας 1, Τζαγιεσβίλι 5.