Δευτέρα, 13 Μαρτίου 2023 15:43

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 - ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ 62-52: Επιστροφή στις επιτυχίες

Εντός έδρας έχει τον τρόπο...

Η Καλαμάτα '80 λύγισε χθες στην Τέντα με σκορ 62-52 την αντίσταση του Πήγασου Θυρέας και επέστρεψε στα ροζ φύλλα αγώνα, ύστερα από την ήττα στην Κυπαρισσία. Αυτή ήταν η 9η φετινή νίκη για τους "Λύκους" που βρίσκονται στην 8η θέση του 1ου ομίλου της Γ' εθνικής μπάσκετ και θα διεκδικήσουν στα πλέι άουτ την παραμονή. Εκεί όπου θα λάβει μέρος και ο Πήγασος, που βρίσκεται όμως στην ουρά της βαθμολογίας. Παρ' όλα αυτά στο χθεσινό ματς έβαλε δύσκολα στην Καλαμάτα '80 με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις στην τελευταία περίοδο και πέτυχαν μια νίκη ουσίας και ψυχολογίας.

Δεκάλεπτα: 13-12, 29-27, 43-36, 62-52
Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Διόλατζης
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 19(3), Χρονόπουλος 8, Καρούτας 5(1), Μήλας, Παυλόπουλος Θ., Αναγνωστόπουλος 2, Πετρόπουλος, Ανδριανόπουλος 10, Κομπότης 4, Σκοπέτος 11(2), Βούλγαρης 3.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Κοψαύτης, Γεννιάς): Μαντίκος 5(1), Ταβάνι 1, Μαραγκίδης 7(1), Κόκκορης 4, Κοψαύτης 14(3), Διαμαντόγιαννης 2, Μαυρίας, Μεσίνης 8, Κιουρτζίδης 4, Σπυράκος 4, Πασολάρι 3(1).