Δευτέρα, 03 Απριλίου 2023 16:12

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 71-66: "Λύγισε" στην Πάτρα και έχασε το εισιτήριο για τα πλέι οφ

Δεν τα κατάφερε χθες στην Πάτρα ο Δίωνας... Η ομάδα της Κυπαρισσίας γνώρισε την ήττα με 71-66 από την Παναχαϊκή και δεν μπήκε στα πλέι οφ ανόδου.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και υπήρξε 15λεπτη διακοπή στο 4ο δεκάλεπτο (6.11΄ πριν από το τέλος με το σκορ στο 54-52 λόγω ρίψης αντικειμένων από τους Πατρινούς φιλάθλους, η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη με πέντε πόντους διαφορά και έπιασε τον Δίωνα στην 4η θέση. Ομως οι Πατρινοί υπερτερούν στην ισοβαθμία μιας και είχαν κερδίσει και στην Κυπαρισσία και έτσι κατέκτησαν την 4η προνομιούχο θέση, με τον Δίωνα να τερματίζει πέμπτος και να αγωνίζεται στα πλέι άουτ για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Επεισοδιακό παιχνίδι, με εκκένωση γηπέδου

Πρώτος αντίπαλος της ομάδας της Κυπαρισσίας θα είναι ο Πήγασος Θυρέας που τερμάτισε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με τον Δίωνα να προηγείται με 2-0 νίκες.
Οσον αφορά το παιχνίδι που έγινε παρουσία πλήθος κόσμου, εκ των οποίων και 100 περίπου φίλοι του Δίωνα που ακολούθησαν την ομάδα τους στην Πάτρα.
Οι Αχαιοί ήταν αυτοί που ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης πήραν πάνω τους τη μάχη για το μομέντουμ και του πίνακα του σκορ ξεφεύγοντας από νωρίς κάνοντάς όλα σχεδόν άψογα σε άμυνα και επίθεση όντας σταθερά μάλιστα μπροστά με διψήφιες αποστάσεις (15-8 στο 10′, 22-11 στο 12′, 24-15 στο 16′, 36-22 στο 20′).
Ο Δίωνας γύρισε το παιχνίδι που πήγε στον πόντο και 6.11 πριν το τέλος με το σκορ στο 54-52, είχαμε διακοπή στον αγώνα, με τους διαιτητές Σώμο και Γέρο να προχωρούν σε εκκένωση του γηπέδου λόγω αντικειμένων που πέταξαν στο παρκέ οι ένθερμοι οπαδοί της Παναχαϊκής.
Μετά την επανέναρξη του αγώνα το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με την ομάδα της Κυπαρισσίας να αστοχεί στο τελευταίο λεπτό σε δύο τρίποντα με το σκορ στο 69-66, για την ισοφάριση.

Δεκάλεπτα: 15-8, 36-22, 52-44, 71-66.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιάννης Καλλίγας): Νικολάου 25 (1), Μαναβόπουλος 16, Γκόβας 14 (1), Γιαννούτσος 7 (1), Λυμπερέας 4, Βουρνάς 3, Κούτρας 2, Βανδώρος.

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Θεοδωρόπουλος- Διαμαντόπουλος): Καμαρινός 12 (2), Πελεκάνος 19, Πολιτόπουλος 15 (1), Μπακόλιας 7 (1), Γιαννόπουλος 9 (1), Κούνας 2, Τζαγισβίλι 3 (1).