Τρίτη, 07 Οκτώβριος 2014 22:43

Κύπελλο Μπάσκετ: Ο Απόλλων Πατρών το πελοποννησιακό ντέρμπι (65-54) τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε 65-54 του Κόροιβου Αμαλιάδας στο κλειστό της Περιβόλας, για την 3η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού, όπου σε νοκ άουτ αγώνα θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (9/10) στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο (19:00).

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-21, 45-35, 65-54

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75 (1/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και όχι μόνο επέστρεψε από το εις βάρος του 7-0 στο 4', αλλά κατάφερε με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και έλεγχο των ριμπάουντ να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +5 (18-13). Ωστόσο, τα αμυντικά αντανακλαστικά των γηπεδούχων λειτούργησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και περιορίζοντας τους αντιπάλους στους 3 πόντους οι Αχαιοί πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (28-21).

Στην τρίτη περίοδο το επιθετικό ξέσπασμα του Μπράντον Πεν, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, ήταν αρκετό για τον Απόλλωνα, προκειμένου να οικοδομήσει μία διψήφια διαφορά που έφτασε τους +10 πόντους (45-35) στο 30΄. Με τον Λόουερι να σημειώνει 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο ο Κόροιβος προσπάθησε για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 35' μείωσε στους -3 (50-47). Ωστόσο, οι Σκορδίλης και Φιτζπάτρικ έδωσαν λύσεις και ο Απόλλων πήρε και πάλι μπροστά στην επίθεση για να φτάσει άνετα στο τελικό 65-54.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Πηλοϊδης-Τσώνος Β

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Αργυρόπουλος 3 (1), Γκάλογουεϊ 9, Σκορδίλης 10, Πεν 12 (2), Φιτζπάτρικ 11, Αντωνάκης 2, Μπατής 8 (1), Ελ Αμίν 10, Μολφέτας.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Ματζέτ 9 (1), Λόουερι 23 (2), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου 3, Μπατής Ν., Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 1, Γκάρετ 8, Ντιμιτρίεφ 3 (1), Γαλιώτος 3.