Πέμπτη, 06 Απρίλιος 2023 21:52

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττα για Καλαμάτα '80 στην Τέντα από Προμηθέα

Δεν τα κατάφερε η Καλαμάτα '80 να πάρει προβάδισμα στις νίκες απέναντι στον Προμηθέα 2014 στον πρώτο αγώνα των πλέι άουτ της Γ' εθνικής μπάσκετ...

Οι "λύκοι" ηττήθηκαν την Πέμπτη το βράδυ με 78-60 στην Τέντα από την Πατρινή ομάδα, η οποία έκανε το 2-1 στις νίκες και θέλει άλλη μία για να περάσει στη β' φάση.
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι και το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται δύο πόντους μπροστά στο σκορ.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την καλαματιανή ομάδα μιας και δέχθηκε 29 πόντους και βρέθηκε στο -19, με τους διαιτητές να έχουν ορισμένα ανάποδα σφυρίγματα υπέρ της Πατρινής ομάδας.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική υπόθεση μιας και η νίκη είχε κριθεί με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 60-78.
Επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι την Μ. Δευτέρα στην Πάτρα, όπου η Καλαμάτα '80 καλείται να πάρει το διπλό και να φέρει πάλι τη σειρά στην Τέντα.
Αν η νεανική ομάδα του Προμηθέα πάρει τη νίκη θα κάνει το 3-1 και θα προκριθεί στην επόμενη φάση, όπου περιμένει με πλεονέκτημα έδρας ο Δίων Κυπαρισσίας.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-35, 45-64, 60-78
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Κορoγώνας): Κατσαρέας 12, Βούλγαρης 4, Σκοπέτος 13, Κομπότης 2, Μπαλόπουλος 13, Παυλόπουλος 4, Χρονόπουλος 6, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Πετρόπουλος 1, Παυλόπουλος 2.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Χουντής): Τανούλης 25, Βασιλείου 3, Καλλιακούδας 9, Αδαμόπουλος 12 (1), Γοργότσης 9, Παρασκευόπουλος 4 (1), Πρέκας 11 (3), Αθανασόπουλος 2, Οικονομούδης 3 (1), Γρύλλης, Βλάσσης.