Δευτέρα, 10 Απριλίου 2023 21:03

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Υποβιβάστηκε η Καλαμάτα ‘80

Την δεύτερη ήττα σε διάστημα πέντε ημερών γνώρισε η Καλαμάτα ‘80 από τον Προμηθέα 2014 και υποβιβάστηκε στην Α1 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Οι Πατρινοί επικράτησαν σήμερα το απόγευμα εντός έδρας με σκορ 87-59 και έκαναν έτσι το 3-1 στη σειρά. Στην επόμενη φάση των πλέι άουτ θα αντιμετωπίσουν τον Δίωνα Κυπαρισσίας, με μειονέκτημα έδρας και με τη σειρά στο 1-1.
Η Καλαμάτα ‘80 είχε ηττηθεί την περασμένη Πέμπτη στην Τέντα από τον Προμηθέα 2014 με 78-60 και απώλεσε το πλεονέκτημα έδρας στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Ως εκ τούτου, ο αγώνας στην Πάτρα ήταν χωρίς αύριο για τους “λύκους”, αφού με ήττα θα έπεφταν κατηγορία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη μεσσηνιακή ομάδα να αντιδρά στη δεύτερη περίοδο και να μειώνει τη διαφορά (41-35), ενώ είχε την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο (με δύο χαμένες βολές στο φινάλε του ημιχρόνου).
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Προμηθέας 2014 ξέφυγε στο σκορ (68-46 στο 30’) και έφθασε άνετα στη νίκη με 87-59.