Τρίτη, 02 Μαϊος 2023 10:41

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Πρώτο βήμα παραμονής για Δίωνα, 69-57 τον Προμηθέα

Μια νίκη από την παραμονή στη Γ' εθνική μπάσκετ απέχει πλέον ο Δίων.

Η ομάδα της Κυπαρισσίας νίκησε την Κυριακή στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό της πόλης, τον Προμηθέα 2014 με σκορ 69-57 και έκανε το 2-1 στη σειρά των πλέι άουτ παραμονής.
Ετσι αν κερδίσει την προσεχή Κυριακή στην Πάτρα, θα παίζει και του χρόνου στις εθνικές κατηγορίες, στέλνοντας τους Πατρινούς στο τοπικό πρωτάθλημα.
Θυμίζουμε, ότι οι ομάδες μεταφέρουν τα αποτελέσματα της κανονικής σεζόν και η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες. Δίων και Προμηθέας ξεκίνησαν από το 1-1, με τη μεσσηνιακή ομάδα να έχει πλεονέκτημα έδρας. Κάτι που σημαίνει ότι αν χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι, αυτό θα γίνει στην Κυπαρισσία.

Ο Δίων έκανε προχθές το πρώτο βήμα για την παραμονή και μετέφερε την πίεση και το άγχος στον Προμηθέα 2014 ενόψει του δεύτερου αγώνα στην πρωτεύουσα της Αχαΐας.
Οι γηπεδούχοι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (18-16), πήραν διαφορά εννέα πόντων στη δεύτερη περίοδο (36-27) με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -6 (36-30).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Δίων ανέβασε τη διαφορά και στους 15 πόντους (47-32) με τον Προμηθέα 2014 να την κατεβάζει στο 30' στους οχτώ (51-43). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας και έφθασαν δίκαια στη νίκη με σκορ 69-57.
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 36-30, 51-43, 69-57
Η σύνθεση του Δίωνα Κυπαρισσίας: (Διαμαντόπουλος) Κίτσος, Κύζιλης, Πελεκάνος 24, Λαμπίρης, Καμαρινός 6, Τζαγισβίλι 5, Καστανιώτης 9, Μιχόπουλος, Πολιτόπουλος 9, Κούνας 7, Μπακολιάς 6, Γιαννόπουλος 3.